Art Johnson Invite

Scores for Division A

TeamTotalSailors
1WayzataWayzata High School34Jackson Connell '17
GoldMcKenna Miller '16
2Mounds Park AcademyMounds Park Academy39Josh Sullivan '16
VarsityEthan Staruck '191-61
Karan Jain '197-10
3OronoOrono High School47Samuel Bartel '18
VarsityAmanda Forsans '161-2,5-6,9-10
Henry Jaffray '183-4,7-8
4WayzataWayzata High School59Charlie Hicks '16
MixedBrianna Misk '17
5MinnetonkaMinnetonka High School72Mike Johnson '17
Skippers 1Kendyll Vandlik '20
6MahtomediMahtomedi82Alexander Bonsager '202
ZephyrsAnnika Hsu '17
*7Oshkosh NorthOshkosh North High School88Tommy Rorrer '183
SpartansEddie Hanson '19
*8ArrowheadArrowhead High School88Jonathan Bailey '18
WarhawksJane Rogers '174
9North Branch SeniorNorth Branch Senior High School89Conner Lee '17
VikingsAcadia Hegedus '185
10MinnetonkaMinnetonka High School110Graham Ness '191-9
Sydney Maxwell '1710
Skippers 2Sydney Maxwell '171-9
Graham Ness '1910
*11OconomowocOconomowoc High School128Brady Carlson '17
RaccoonsMacy Saucke '19
*12Southwest SeniorSouthwest Senior High School128No show
VarsityNo show
13Providence AcademyProvidence Academy129Will Hedberg '18
VarsityAmanda Ihle '181-2,5-6,9-10
Erik Sundberg '173-4,7-86
14White Bear LakeWhite Bear Lake High School130Kate Cox '16
BearsWyndham John '161-45
Dana Howe '165-10
**15StillwaterStillwater High School140Brian Olson '181-2,5-6,9-10
Nathan Bogel '203-4,7-87
VarsityPeter Zajec '20
**16Loyola AcademyLoyola Academy140Peter Reckamp '16
Ramblers 2Genevieve Lee '16
17EdinaEdina High School159Mikolaj (Cole) Spachowicz '188
HornetsGrover Warner '199
18Loyola AcademyLoyola Academy163Zachary Miller '16
Ramblers 1Chris LeCompte '171-4,7-8
Hugh Ryder '185-6,9-10
19Culver AcademiesCulver Academies173Miles Clark '17
Maroon 1Axel Nieto '16
20Evanston Township HSEvanston Township HS174Rowan Henke '17
Varsity 1Emma Rosengarten '161-2,7-10
Lilly Allen '193-6
21Culver AcademiesCulver Academies193Andrew Crowell '18
Maroon 2Logan Kephart '181-4,7-10
Oscar Casas '175-6
22Evanston Township HSEvanston Township HS200Sam Pascal '181-6,9-10
Ryan Henderson '197-8
Varsity 2Ryan Henderson '191-6,9-10
Sam Pascal '187-8
23WashburnWashburn High School201Benedict Sklaney '16
VarsityElle Miller '20
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker
**Number of high-place (5) finishes
1White Bear Lake sailor
2Mounds View sailor
3Winneconne sailor
4Kettle Moraine sailor
5Mahtomedi sailor
6Orono sailor
7St. Croix Prep sailor
8Washburn sailor
9Southwest Senior sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.