MASSA Fall Team Race Championship

Summary

Saturday, October 29:

Sailors sailed from 10am to 5:30pm. Relatively light conditions with shifty breeze and lots of motor boat chop made sailing difficult. Completed 64 races in the round robin. Will complete round robin tomorrow.

Sunday, October 30:

Even with the light breeze, race committee was able to finish round 1.

Big Thank you to all the volunteers, race committee, and umpires!

Congratulations to Severn with the win.

Final Results

#SchoolTeamRec.SkippersCrews
1SevernSevern SchoolAdmirals11/1Stephanie Houck '17Abby Tindall '19
Jordan Bruce '20Blair Reilly '18
Caroline Bayless '19Caroline McNeil '18
Mariner Fagan '20Aidan Morgan '17
Sam Bruce '20Camille White '18
Madeline Hawkins '20Sophie Taczak '17
*2ChristchurchChristchurch SchoolSeahorses10/2Benton Amthor '19Alara Sahin '18
Brendan Little '18Carson Rozell '19
Boyd Bragg '19Sally Johnson '18
Marianna Guzman '19Eric DeMaro '18
Austin Freda '17
**3AnnapolisAnnapolis High SchoolPanthers10/2Remington King '17Kimberly Leonard '18
Porter Kavle '18Ellie Pline '17
Nicholas Salvesen '18Ava Walker '19
*4MamaroneckMamaroneck High SchoolTigers8/4Lizzy Kaplan '19Guy Santee '19
Emma Cowles '19Eloise Smith '18
Carmen Cowles '19Josua DeSieno '16
**5Norfolk CollegiateNorfolk Collegiate SchoolOaks8/4Daniel Vail '17Sarah Smith '18
Ellie Maus '18Matt Wright '19
Parker Purrington '19Chris Robertson '19
Clare Harbin '19
6RyeRye High SchoolGarnets7/5Michelle Lahrkamp '19Audrey Fung '20
Carina Becker '17Madeline Saffer '20
Lindsay Powers '17Caelan Desmond '20
Elliot Taft '19
Lise Powers '20
7KeyKey SchoolZags6/6Harrison Koller '17Luke Koerschner '19
Nicholas Papadopoulos '18Declan Lombard '17
Harrison Reisinger '18Max Shapiro '20 *
b8Severna ParkSeverna ParkFalcons5/7Kate Riley '18Stanley Galloway '18
Benjamin Podlich '18KC Galloway '20
Ian Mathiesen '18Gillian Eitel '18
c9St. Marys  (MD)St. Mary's High School (MD)Saints5/7Michael Bisson '18Annabelle Hutchinson '17
James Golden '20Elizabeth Hupp '17
Trevor Davis '20Emily Harrison '17
d10BroadneckBroadneck High SchoolBruins5/7Katherine Bennett '18Brigid McKay '17
Jasper Frazee '17Nicole Ryan '18
Emma Snead '19John Morrison '17
11MercyMercy High SchoolVarsity2/10Gavin Bloom '17Sophie Aureli '18
Bridget Lawless '17Sarah Chew '18
William Santos '18Emily Davis '19
12Norfolk AcademyNorfolk AcademyBulldogs1/11Lawson Montgomery '18Carter Furr '17
Jack Whitmore '19Mihir Damle '19
Michael Hostutler '20Gordon Kitchener '17
Jack Kilduff '18Cameron LLoyd '19
Hans Christoffersen '18
13KecoughtanKecoughtan High SchoolWarriors0/12Sam Brady '19Grace Holloway '17
Cole Handly '19Grace Joyner '19
Bryce Hoen '18Emily Butler '19
Ryan Wright '17Ryan Nguyen '20
Will Olson '17
Kaela Ehrlich '18
Kaelyn Thackeray '19
Sym.Explanation
*Number of races won when tied teams met (1)
**Number of races won when tied teams met (0)
bTotal points scored when tied teams met (18)
cTotal points scored when tied teams met (22)
dTotal points scored when tied teams met (23)