VISA Fall Fleet Race Championship

Scores for Division A

TeamTotalSailors
1Norfolk CollegiateNorfolk Collegiate School7Daniel Vail '17
Oaks 1Chapman Holt '20
2ChristchurchChristchurch School11Austin Freda '17
Seahorses 1Sally Johnson '18
3Hampton RoadsHampton Roads Academy16Henry Eley '18
Navigators 1Brandon Kim '19
4Nansemond-Suffolk AcNansemond-Suffolk Academy21Kaila Pfrang '17
Saints 1Emily Argust '20
5Norfolk CollegiateNorfolk Collegiate School30Hunter Kahler '17
Oaks 2Jenks Britt '20
6Norfolk AcademyNorfolk Academy41Jack Kilduff '18
Bulldogs 2Carter Furr '17
7ChristchurchChristchurch School42Marianna Guzman '19
Seahorses 2Carson Rozell '19
8PoquosonPoquoson High School43Wilson Hatchett '17
Islanders 1Jordan Hillis '17
9Norfolk AcademyNorfolk Academy45Jack Whitmore '19
Bulldogs 1Carter Furr '17
10Norfolk CollegiateNorfolk Collegiate School47Sarah Smith '18
Oaks 3Jon Kruger '20
11GraftonGrafton High School48Haydon Gould '19
VarsityMadeleine Etheridge '19
12YorkYork High School50Zane Morris '18
VarsityKylee Hockaday '17
*13Hampton RoadsHampton Roads Academy55Henry Waddill '19
Navigators 2Nathan Hoege '19
*14MauryMaury High School55Byron Armstrong '181-2
Connor McCrillis '203-4
Commodores 1Kayla Washington '171-2
Caleb McCrillis '213-4
15PhoebusPhoebus High School60Blake Harrington '18
PhantomsRegan Yacobi '19
16Walsingham AcademyWalsingham Academy61Morgan Kelly '17
Trojans 1Colin Wilson '18
**17Bishop Sullivan CathBishop Sullivan Catholic High School65Jake Kiggans '19
Crusaders 1Charles Schoening '191-2
Maggie McDonald '193-4
**18Nansemond-Suffolk AcNansemond-Suffolk Academy65Hailey Gilman '17
Saints 2Maddy Reynolds '21
b19KecoughtanKecoughtan High School71Sam Brady '19
Warriors 1Grace Joyner '19
b20MauryMaury High School71Robert Chase '22
Commodores 2Will Moore '201-2
Jackson Walsh '203-4
21Bishop Sullivan CathBishop Sullivan Catholic High School77Nick Segerblom '17
Crusaders 2Maggie McDonald '191-2
Sebastian Martinez '173-4
22St. Christopher'sSt. Christopher's School79Harrison Clary '18
SaintsReynolds Short '20
23KecoughtanKecoughtan High School83Bryce Hoen '18
Warriors 2Oliva Whitehouse '17
24HamptonHampton High School90Avery McNight '20
CrabbersMallory Soter '201-21
Grace Holloway '173-41
25Walsingham AcademyWalsingham Academy92Stanton Camp '18
Trojans 2Katherine Anna Hamner '22
26St. Catherine'sSt. Catherine's School99Audrey Ladd '19
SaintsEmmy Jankowski '19
27PoquosonPoquoson High School104Emmaline DiCarlo '20
Islanders 2Nicholas Rote '171-2
Joshua Green '183-4
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker
**Number of high-place (9) finishes
bNumber of high-place (12) finishes
1Kecoughtan sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.