2017 Sea Otter Silver Fleet

Scores for Division B

TeamPTotalSailors
1Head RoyceHead Royce24Jasper Reid '21
JayhawksParker Mergelkamp '211-2
Pierce Yeary '193
Eloise Henry '204-6
2Palos VerdesPalos Verdes High School35Justin Zimna '20
Sea KingsEmily Collins '19
3The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco38AJ Torres '19
Breakers 1Derek Kuno-Williams '20
4St. Ignatius CollegeSt. Ignatius College Prep - San Francisco41Mackenzie Berwick '18
WildcatsGabriella Schmidt '181-3
Evelyn Plam '194-6
5The UrbanThe Urban School45Eli Gordon '20
BluesAnna Krylova '201-2
Dillan Srivastava '203-6
6PV PeninsulaPalos Verdes Peninsula High School46Cyrus Khaleeli '20
Panthers 1Matthew Sun '20
7Rolling Hills PrepRolling Hills Prep and Renaissance Schools64Cade Morris '18
HuskiesMalakhi Martinez '191
8BerkeleyBerkeley High School65Caton Woll '20
YellowjacketsMichael Mannik '21
9Redondo UnionRedondo Union High School70Michael Fineman '21
Sea HawksJesse Christensen '21
10The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco74Alex Pick '19
Breakers 2Colette Lee '211-2
Luke Froeb '213-6
11Marin AcademyMarin Academy77Jack McDonnell '21
WildcatsMaggie Alter '18
12Mater DeiMater Dei High School78Samuel Bigelow '19
MonarchsDang Teresa '20
*13Sage HillSage Hill School83Darcy Chung '20
LightningYegor Polakoff '201-2
Austin Alexander '193-6
*14CoronadoCoronado83Charlie Clausen '19
NadoKatelyn Roberts '20
15Marin CatholicMarin Catholic87Keilah Stypulkoski '19
WildcatsLucie Russell '20
16Design TechDesign Tech High School88Tanner Gee '18
d.techJoss Ettrick '21
17Sir Francis DrakeSir Francis Drake90Elsa Simenstad '21
PiratesEmily Cardwell '21
18PV PeninsulaPalos Verdes Peninsula High School103Jackson Hoover '20
Panthers 2Timothy Chan '21
19InternationalInternational HS - San Francisco, CA113Sara Tamayo-Correa '18
JaguarsSabrina Simon '21
**20Foothill TechnologyFoothill Technology H.S.116Heidi Fedde '21
DragonsAnna Jacobs '19
**21Oakland Technical High School116Luke Tracy-Patterson '20
VarsityGraham Tracy-Patterson '21
22TamalpaisTamalpais High School119Luke Marshall '19
Red Tailed HawksEmma Jones '181-2,4-6
Joshua Holzer '193
23Santa Monica High SchoolMRP122Jack Zemke '21
VikingsCasper Jensen '171-3
Ginger Moore '204-6
24GunnHenry M. Gunn High School123Ethan Lowenthal '20
TitansPoshu Ng '21
25CarmelCarmel High School132Dante Fiala '22
PadresPierce Nelson '21
26SF University HSSan Francisco University High School133Anson Walker '21
Red DevilsMarco Jacimovic '20
27Convent & StuartConvent and Stuart Hall144Alexander Nunez '201-2
Joshua Widjanarko '193-6
CubsJoshua Widjanarko '191-2
Alexander Nunez '203
Olivia Mohun '194-6
28StevensonStevenson School149Adam Lee '20
PiratesGage Bradford '201-3
Jaesang Noh '194-6
29MontereyMonterey High School161Anthony Biondi '221-32
Simone Cremonese '214-6
ToreadoresZachary McKrill '211-3
Anthony Biondi '224-62
30Santa CatalinaSanta Catalina School164Ceci Dressler '21
CougarsEmma Underdown '21
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker
**Number of high-place (6) finishes
1Design Tech sailor
2Pacific Grove sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.