Connecticut State Championship

Scores for Division A

TeamTotalSailors
1BrunswickBrunswick School17Jack Parkin '17
BruinsAlex Morgan '20
2GreenwichGreenwich High School48James Westerberg '17
CardinalsNatalie Anibal '151-6
Pierce Ornstein '187-10
3Southern RegionalSouthern Regional High School49Emily Haig '17
RamsMichael Scales '16
4Stamford High School58Charlotte Leclue '15
Black KnightsJulia Zaleski '17
5The HotchkissThe Hotchkiss School64Tommy Whittemore '18
BearcatsKen Ito '16
6Fairfield LudloweFairfield Ludlowe High School72Julia Reynolds '17
VarsitySophie Kay '15
7Waynflete School87Ellis Heminway '17
FlyersGrace Atwood '19
*8XavierXavier High School94Gordon Gurnell '17
FalconsGraham Taylor '15
*9Fairfield PrepFairfield Prep94Matthew Sweeney '16
JesuitsJack Wilcox '181-8
Jim Stacy '169-10
10StaplesStaples HS111Will Dumke '16 *1-2,7-10
Robert Gordon '16 *3-6
The WreckersHarrison Ames '16 *1-6
Suki Hymen '15 *7-10
**11DarienDarien High School117Taylor Hart '15
Blue WaveEmma Janson '151-4
Megan Berry '155-10
**12Marthas Vineyard RegMarthas Vineyard RHS117Zach Bresnik '161-2,5-6,9-10
Mary Morano '173-4,7-8
IslandersEmily Moore '171-2,5-6
Lucas Dutton '163-4,9-10
Elizabeth O'Brien '187-8
13The WilliamsThe Williams School124Annie Longo '16
The BluesSarah Wilkinson '15
14Choate Rosemary HallChoate Rosemary Hall125Taegen Blackwell '15
Wild BoarsAlex Baskin '151-6,9-10
Caroline Wachtell '157-8
15Greens Farms AcademyGreens Farms Academy126Hobi Lew '18 *1-6,9-10
Eliza Nixon '16 *7-8
DragonsTyler Green '17 *
16PrincetonPrinceton High School137Nathan Drezner '161-2,7-10
Ashley Dart '173-6
Little TigersAshley Dart '171-2,7-10
Nathan Drezner '163-6
17The TaftThe Taft School148Matt Burnham '16
Big Red RhinosKim Amelsberg '16
18Branford High School151Paul howard-flanders '151-2,5-10
cassandra collins '163-4
Hornetsaleena bianchi '161-2,9-10
Isabelle Gillis '173-4
Julia Howard Flanders '155-8
19Daniel HandDaniel Hand High School175Nate Gould '151-2,7-8
Sam Ruel '153-4,9-10
Everett Grethel '175-6
VarsityCaitlyn Rubino '181-2,7-8
Joe Wolek '163-6
Sam Martin '169-10
20The Sound School189Enoc Escobar '161-4,9-10
Julian Driebeek '175-6
Sarah Bartlett '16 *7-8
VarsityAlyssa Hall '161-2
Sarah Bartlett '16 *3-4
Liam Gordon '175-6
Enoc Escobar '167-8
Joseph Lombard '189-10
Sym.Explanation
*Number of high-place (2) finishes
**Head-to-head tiebreaker

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.