NWISA JV Team Race Districts

Summary

Saturday, May 5:

Pat Mitchell and his crew from the Bainbridge Island program ran 55 races on a sunny day with northerly breeze. Three flights of FJs and a flight of V15s kept the silver fleet busy rotating all day.

Sunday, May 6:

Sunny warm conditions unfortunately did not also provide very much wind. Just a few races were completed before the time limit at 3pm.

Final Results

#SchoolTeamRec.SkippersCrews
1Gig HarborGig Harbor High SchoolTides8/0Perham Black '18Nolan Loverich '21
Ryan Squires '18Emily Smith '21
Axel Stordahl '20Von Zimmerman Naomi '21
*2Lincoln ORLincoln High School - Portland, ORCardinals8/1Casey Picket '20Ella Notdurft '21
Pierre Carr '18Ethan Stein '20
Anisha Arcott '18Jack Pederson '20
*2OlympiaOlympia High SchoolBears8/1Ella Hubbard '22Hatcher Cox '21
Sam Bonauto '21Peter Kelleher '22
Ian Connolly '21Rizley Cox '20
*4BainbridgeBainbridge High SchoolSpartans6/3Max Doane '20Parker Hutchinson '20
Lindsay Campbell '20Camden Lee '19
Dane Petrakis '21Gus Beer '19
Parker Hutchinson '20Trevor Royset '21
Camden Lee '19Noah Maher '19
Chase Van Derrick '21
Jack Bennett '21
*4Central KitsapCentral Kitsap High SchoolCougars6/3Niko Twilla '18Becca Sharpe '18
Tyler Nolasco '19Jeffrey Scholfield '23
Cormac Burke '22Kyra Bowlby '19
Andre Alvarado '20Lilyan Coleman '21
Claire Jablonski '19Cormac Burke '22
Claire Jablonski '19
Cody Kmecheck '18
6RooseveltRoosevelt High SchoolRough Riders5/3Miles Williams '20Abbie Chipps '21
Van Senseney '19Gus Rindal '21
Sam Kimmel '20Emilia Garcia-Bompadre '19
Van Senseney '19 *
7InglemoorInglemoor High SchoolVikings5/4Zach Liang '18Tian Marchello '20
Alden McGonagle '21Johnny Satterlee '19
Erik Anderson '21Annelisa Ayars '20
**8Benson Polytechnic High SchoolBenson Polytechnic4/5Aaron Danziger '21Ace Burton '20
Conrad Miller '21Mikaela Lee '18
Daniel Duyvestein '21Lauren Watt '20
b9BellinghamBellingham High SchoolRaiders4/5Cecilia Andrews '20Forrest Rehberger '20
Emma Burgess '18Haley Holmgren '18
Fischer Brunzell '21Jack Knowles '20
10SqualicumSqualicum High SchoolStorm2/6Cole Sokolik '17Jennafer Huffstetler '20
Elijah Staffen '20Kristoff Kogan '19
Jacob Weston '19Madeline Roberts '21
11Oak HarborOak Harbor High SchoolWildcats2/7Thomas Buys '22Liam Chapman '22
Ben Servatius '22Cooper Billiter '22
Quentin Vazquez '21Artemisia Wangler '21
12KingstonKingston High SchoolVarsity1/7Morgan Chandler '20Ian McConkey '21
Noah Pluska '19Andre Alvarado '20
Santiago Portillo '18James Huffman '23
Viktor Taylor '23Viktor Taylor '23
Unknown Sailor5 '17 *
Claire Jablonski '19
*13IngrahamIngraham High SchoolRams1/8Alex Hubbard '19Everett Rendon '21 *
Aragorn Crozier '20Kira Blumhagen '21
Max Kauffman '18Bridget Boyle '18
*13North ThurstonNorth Thurston High SchoolRams1/8Joey Koval '20Jasper Navarro Hummel '22
Macy Bergford '18Lindsey Graham '18
Ellie Davis '21
Sym.Explanation
*Tie stands
**Number of races won when tied teams met (1)
bNumber of races won when tied teams met (0)