Trick or Treat Team Race

Summary

Saturday, October 26:

18 teams divided into two groups of 9 set out at the goal to complete two concurrent round robins at the 2019 Trick or Treat Team Race, hosted this year on Anacortes' Fidalgo Bay in 24 CFJs. To managed the 18 team entries, teams were seeding into either the Werewolf or Vampire Division, sticking with the Halloween regatta theme.

After a 1030 competitor's meeting, racing began at 1130 in 8-12 mph northerly breeze. 32 races were completed by 1530 when a series of gusts in the rotation area made continued rotations, and team racing, challenging for competitors. Racing was called for the day.

Sunday, October 27:

Breeze filled in around 1100 and Race 34 was attempted in an easterly, but abandoned. After a course readjustment to accommodate the arriving northerly, another 22 races were completed throughout the day in up and down breeze averaging 4-5mph.

After 56 races, although the round robins were not quite 80% complete, a close percentage victory went to Bainbridge in the Werewolf Division and Garfield in the Vampire Division, with Ballard winning the costume contest!

Thanks to Anacortes for hosting, Kevin Pratt, and PRO Steve Orsini, and their team of volunteers. Happy Halloween!

Final Results

#SchoolTeamRec.SkippersCrews
1BainbridgeBainbridge High SchoolSpartans 15/1Zach Cooper '20Arianna Fiore '21
Dane Petrakis '21Jack Turkovich '22
Barret Lhamon '22Marty Weigel '20
Parker Hutchinson '20Lola White '22
Lauren Heinzelman '22
Ben Stone '20
2RooseveltRoosevelt High SchoolRough Riders5/2Miles Williams '20Abbie Chipps '21
Danny Juan '23Max Pleskoff '20
Sam Kimmel '20Kaia Armas '21
Jessica Reeves '20 *
3OlympiaOlympia High SchoolBears4/2
4SehomeSehome High SchoolMariners 14/3
*5CapitalCapital High SchoolCougars3/3
*5Gig HarborGig Harbor High SchoolTides3/3
7BallardBallard High SchoolBeavers3/4Erik Anderson '21Meimei Peterson '22
Catie Vandervort '22Sam Airhart '23
Caroline Lochner '22Coleman Barnes '23
Nikolai Wagner '23
8SAASSeattle Academy of Arts & SciencesCardinals2/5Alden McGonagle '21Kit Zivin '21
Lucien Freemesser '23 *Luka Moonen '23 *
Advik Eswaran '23 *Jaxon Gordon '21
9BellinghamBellingham High SchoolRaiders 10/6
10GarfieldGarfield High SchoolBulldogs5/1Colin Olson '22Seth Plattner '23 *
Soren Althoff '22Evan Piccola '22
Ellie Blakemore '23 *Maia Dock '24 *
*11Oak HarborOak Harbor High SchoolWildcats4/2
*11Nathan Hale HSNathan Hale High SchoolRaiders4/2Zoe Plattner '20Ray McDavid '22
Jessica Reeves '20 *Everett Rendon '21 *
Sam Whitener '22
*11BainbridgeBainbridge High SchoolSpartans 24/2Gianna Dewey '23Carter Anderson '20
Zane Walker '22Jeffrey Kriegh '20
Barret Lhamon '22Isaac Lolley '20
Lauren Heinzelman '22Noah Fernandes '23 *
Chris Cho '20
Davin Rieth '20
14Port Townsend High SchoolPort Townsend4/3
**15SehomeSehome High SchoolMariners 23/4
b16BellinghamBellingham High SchoolRaiders 23/4
17North KitsapNorth Kitsap High SchoolDogfish1/5Pearl Young '22Adam Turloff '24
Alex Turloff '24Alex Turloff '24
Adam Turloff '24Pearl Young '22
Jenna Hiegel '21Olivia Nodolf '22
Eugenia Frank '22
18AnacortesAnacortes High SchoolSeahawks1/6
Sym.Explanation
*Tie stands
**Number of races won when tied teams met (1)
bNumber of races won when tied teams met (0)