NESSA Girls' Championship (Herreshoff Trophy)

Scores for Division B

TeamTotalSailors
1Greenwich AcademyGreenwich Academy51Harned Ellie '22
GatorPedersen Naomi '21
2St. George'sSt. George's School56Sophie Fisher '221-2,5-14
Maisie MacGillivray '213-4,15
DragonsKatherine Wetzel '191-6,15
Isabel Alex '217-12
Lekha Sapers '2013-14
3The HotchkissThe Hotchkiss School63Amelia Popp '21
BearcatsJacqui Rice '20
4Pope John Paul II  (St. John Paul II High School (MA)91Ava Skogstrom '20 *
LionsMadilynn Hewson '20
5Tabor AcademyTabor Academy100Ellie Dyroff '22
SeawolvesMimi MacIntyre '19
6Barnstable HSBarnstable HS106Margo Silliman '20
RaidersLilly Mathieu '19
7MarbleheadMarblehead High School112Magdelaina Putnam '20
FishwagonsTyler Lubek '19
8The ProutThe Prout School115Avery Canavan '21
CrusadersLaura Borges '201-11
Moriarity Lauren '2212-13
Bamford Emily '2214-15
9Moses BrownMoses Brown School120Maddy Kerr '19
QuakersGreta Shuster '211-2,7-8,11-12
Dana Russell '193-4,13-14
Talia Levine '225-6,15
Hanna Franklin '209-10
10Newton Country DayNewton Country Day School135Jane Mathews '22
FalconsKaitlyn Bradshaw '19
11DarienDarien High School143Lane Anderson '19
Blue WaveAnna Corney '22
12Portsmouth AbbeyPortsmouth Abbey School152Ceci Bohan '201-12
Ellie Richard '2113-15
RavensAshley Breyer '201-6
Jenna Palmer '207-8,13-15
Ellie Richard '219-10
Claire Fink '2211-12
13DuxburyDuxbury High School155Julia Phipps '20
DragonsGreta Klein '22
14PortlandPortland High School180Neddie Clews '21
BulldogsAlice Thompson '211-14
Valyn Mogensen '2215
15East GreenwichEast Greenwich High School223Shannon Brecher '22 *
AvengersAudret Stavrand '22 *

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.