Spring 2019

Coming soon

NameHostTypeScoringStart time
Forrest Cook Regatta - Oregon Series #3Hood River ValleyPromotional2 Divisions04/20/2019 @ 11:00
VISA Hampton Phoebus Fleet Race RegattaHampton/PhoebusIn-League2 Divisions04/20/2019 @ 09:00
2019 Texas State ChampsLake TravisState Championship1 Division04/20/2019 @ 10:00
Ohio State ChampionshipNew Albany/Olentangy/Olentangy Liberty/Olentangy Orange/Thomas Worthington/Westerville North/Westerville SouthState Championship2 Divisions04/20/2019 @ 10:00
SAISA Mallory Fleet Race QualifierShorecrest PrepDistrict Championship2 Divisions04/20/2019 @ 10:00

Season regattas

NameHostTypeScoringStart dateStatusLeading
Week 12
NJISA Spring Wed Series #6Sailorcise @ TRYC & OCCIn-League2 Divisions04/17/2019OfficialRanney
Week 11
SEISA Doublehanded ChampionshipCommunity Sailing New OrleansDistrict Championship2 Divisions04/13/2019In progress: 4BClear Falls
MASSA 2019 Spring Silver Fleet ChampionshipWashington CollegeDistrict Championship2 Divisions04/13/2019OfficialLeonardtown High
Gold Pacific Coast Dinghy ChampionshipsMission Bay Yacht ClubDistrict Championship2 Divisions04/13/2019In progress: 14BPoint Loma
NESSA Fleet Racing Champs (O'Day Trophy) - 2019The Hotchkiss SchoolDistrict Championship2 Divisions04/14/2019OfficialThe Hotchkiss
Silver Pacific Coast Dinghy ChampionshipsMission Bay Yacht ClubDistrict Tournament2 Divisions04/13/2019In progress: 15BNewport Harbor
NYISA-SE Team RaceBay ShoreDistrict Champ QualifierTeam04/11/2019OfficialRye
MISSA East Baker - Pre Qualifier Tier 2GPYCDistrict Champ QualifierTeam04/12/2019OfficialSt. Ignatius (OH)
Central Baker pre-QualifierChicago Yacht Club BelmontDistrict Champ QualifierTeam04/13/2019OfficialNew Trier HS
MISSA East Mallory - Pre Qualifier Tier 2GPYCDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019OfficialGrosse Pointe South
Islands Cup 2019OrcasDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019OfficialOrcas
O'Day Qualifier - GreenwichBrunswick/Greenwich Academy/GreenwichDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019OfficialBrunswick
O'Day Qualifier - BostonCommunity Boating Inc.District Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019OfficialManchester/Essex Reg
O'Day Qualifier - BristolPortsmouth AbbeyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019In progress: 9ASt. George's
O'Day Qualifier - QuincyMilton/BCHDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019PendingMilton Academy
MASSA 2019 Spring Gold Fleet ChampionshipAYC & SSADistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019OfficialChristchurch
O'Day Qualifier - MarionTabor AcademyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/13/2019OfficialTabor Academy
NJISA 2019 Spring Team Race QualifierChristian BrothersLeague ChampionshipTeam04/08/2019In progress: 30Rumson-Fair Haven
Port Angeles OpenPort AngelesIn-District2 Divisions04/13/2019OfficialRoosevelt
NJISA Raritan Tuesday Series 4-09-19SummitIn-League1 Division04/09/2019PendingSummit
NJISA 2019 Spring Wednesday Series #5Ranney @ TRYC & OCCIn-League2 Divisions04/10/2019OfficialRanney
Week 10
SAISA Baker Team Race QualifierDIYCDistrict ChampionshipTeam04/06/2019In progress: 34Antilles
VISA NCS Team Race ChampionshipNorfolk Yacht and Country ClubLeague ChampionshipTeam04/06/2019OfficialChristchurch
MDISA Team Race QualifierAnnapolis Yacht Club/SSALeague ChampionshipTeam04/06/2019OfficialSevern
Mallory Central QualifierBrother Rice (IL)/Fenwick/Jones College Prep/Lane Tech College Pr/Lyons Township/Trinity/U Chicago Laboratory/Whitney YoungLeague Championship2 Divisions04/06/2019OfficialLane Tech College Pr
VISA Girls ChampionshipYouth Sailing VirginiaLeague Championship1 Division04/07/2019PendingChristchurch
Maine InviteMarblehead High SchoolTwo-DistrictCombined04/07/2019OfficialMarblehead
Bellingham Team RaceBellinghamIn-DistrictTeam04/06/2019In progress: 46Orcas
Portland Team RaceBenson Polytechnic/Lincoln OR/OESIn-DistrictTeam04/06/2019OfficialGig Harbor
NOYC High School RegattaUrsuline AcademyIn-District2 Divisions04/06/2019OfficialClear Falls
Foundry #1 JV RegattaHistoric Coast Guard StationIn-District1 Division04/07/2019OfficialSt. Ignatius (OH)
Foundry #1Historic Coast Guard StationIn-District2 Divisions04/07/2019OfficialWesterville North
Sharon InvitationalSharonIn-District2 Divisions04/07/2019OfficialManchester/Essex Reg
NJISA Raritan Tuesday Series 4-02-19SummitIn-League1 Division04/02/2019OfficialMarine Academy of Sc
NJISA Spring Team Race Meet #1Christian BrothersIn-LeagueTeam04/05/2019OfficialRanney
MDISA Kent Island JV RegattaKent IslandIn-League2 Divisions04/06/2019OfficialSevern
Week 9
SAISA Girls Champs Gold Fleet 420Jacksonville UniversityDistrict Championship1 Division03/30/2019OfficialCarrollton of the S
SAISA Girls Champs Silver Fleet FJJacksonville UniversityDistrict Championship1 Division03/30/2019OfficialMountain Brook
SAISA Girls FJ QualifierJacksonville UniversityDistrict Champ Qualifier1 Division03/30/2019OfficialAtlanta Classical Ac
SAISA Girls 420 QualifierJacksonville UniversityDistrict Champ Qualifier1 Division03/30/2019OfficialCarrollton of the S
MDISA Fleet QualifierGreat Mills/Leonardtown HighLeague Championship2 Divisions03/30/2019OfficialSevern
NJISA 2019 Spring Fleet ChampionshipTRYC & OCCLeague Championship2 Divisions03/30/2019OfficialRanney
NYISA-SE League Fleet Race ChampionshipsThe Stony Brook SchoolLeague Championship2 Divisions03/30/2019OfficialRye
Nor Cal Divisional Championship GoldPYSFLeague Championship2 Divisions03/30/2019In progress: 8BCrystal Springs Upla
Nor Cal Divisional Championship SilverCrystal Springs UplaLeague Championship2 Divisions03/30/2019In progress: 7BStevenson
NYISA-NW League QualifierFairport/Pittsford SutherlandLeague Championship2 Divisions03/30/2019OfficialSouthwestern Central
Wet N Cool RegattaFairhope Yacht ClubIn-District2 Divisions03/30/2019OfficialJackson Preparatory
Z Trophy Ice Breaker #2Sheridan Shore Sailing SchoolIn-District1 Division03/30/2019OfficialLoyola Academy
NJISA Raritan Tuesday Series 3-26-19SummitIn-League1 Division03/26/2019OfficialSummit
NYISA-NW Wednesday Night SeriesBrightonIn-League1 Division03/27/2019In progress: 2Brighton
NJISA 2019 Spring Wed Series #3Sailorcise @ TRYC & OCCIn-League2 Divisions03/27/2019OfficialRumson-Fair Haven
VISA Peninsula Team Race Series 1Youth Sailing VirginiaIn-LeagueTeam03/28/2019OfficialYork
New Orleans Spring Series 4Ursuline AcademyIn-League1 Division03/29/2019OfficialIsidore Newman
VISA CCS Fleet Race RegattaChristchurch SchoolIn-LeagueCombined03/30/2019OfficialChristchurch
Week 8
NWISA Ranking Regatta #2Oak HarborDistrict Champ Qualifier2 Divisions03/23/2019OfficialGig Harbor
Kitsap OpenCentral KitsapIn-District2 Divisions03/23/2019OfficialBainbridge
2018-19 PCISA SoCal 5 GoldFrancis ParkerIn-District1 Division03/23/2019In progress: 14Coronado
2018-19 PCISA SoCal 5 SilverFrancis ParkerIn-District1 Division03/23/2019In progress: 14Mater Dei
NJISA Raritan Tuesday Series 3-19-19SummitIn-League1 Division03/19/2019OfficialSummit
NJISA 2019 Spring Wed Series #2Southern Regional @ TRYC & OCCIn-League2 Divisions03/20/2019OfficialSouthern Regional
Z Trophy Ice BreakerSheridan Shore Sailing SchoolIn-League1 Division03/23/2019OfficialEvanston Township HS
Severn Spring TR 12 boatsSevernIn-LeagueTeam03/23/2019OfficialSevern
NJISA 2019 OCC Spring InvitationalTRYC & OCCIn-League2 Divisions03/24/2019OfficialSouthern Regional
DC Sail Fleet RaceBethesda - Chevy Cha/Bishop O'Connell H.S/YorktownIn-League2 Divisions03/24/2019OfficialSevern
SSPP JV RegattaTAYC, OxfordIn-League2 Divisions03/24/2019OfficialSevern
VISA Kecoughtan Fleet Race RegattaKecoughtanPromotional2 Divisions03/23/2019OfficialChristchurch
Northshore CupSt. Stanislaus/Ursuline AcademyPromotional1 Division03/23/2019OfficialMount Carmel Academy
Week 7
SSPP Varsity Fleet RaceSaints Peter & PaulIn-District2 Divisions03/16/2019OfficialSevern
Orcas Team RaceSehomeIn-DistrictTeam03/16/2019OfficialOrcas
Gig Harbor Silver Team RaceBellarmine/Charles Wright/Gig HarborIn-DistrictTeam03/16/2019OfficialCharles Wright
Olympia Gold Team Race RegattaCapital/OlympiaIn-DistrictTeam03/16/2019OfficialOlympia
NJISA Raritan Tuesday Series 3-11-19SummitIn-League1 Division03/12/2019OfficialSummit
NJISA Spring 2019 Wed Series #1Donovan @ TRYC & OCCIn-League2 Divisions03/13/2019OfficialRanney
VISA York Fleet Race RegattaChristchurch SchoolIn-League2 Divisions03/16/2019OfficialChristchurch
MDISA Team RaceGreat Mills/Leonardtown HighIn-LeagueTeam03/17/2019OfficialSevern
NJISA 2019 IcebreakerTRYC & OCCIn-League2 Divisions03/17/2019OfficialSouthern Regional
Oregon Series #2Yaquina Bay Yacht ClubPromotional2 Divisions03/16/2019In progress: 7BHood River Valley
Week 6
SP 7 VarsityDavis Island Yacht ClubIn-District2 Divisions03/09/2019OfficialRansom Everglades
SP 7 JVH. B. PlantIn-District2 Divisions03/09/2019OfficialRiverview
PCISA Gaucho Regatta - GoldUnregistered - PCISAIn-District2 Divisions03/09/2019OfficialPoint Loma
PCISA Gaucho Regatta - SilverUnregistered - PCISAIn-District2 Divisions03/09/2019OfficialMater Dei
VISA Maury/Granby Fleet Race RegattaYouth Sailing VirginiaIn-League2 Divisions03/09/2019OfficialKecoughtan
MDISA Spring Season Opener @ DCSailDC SailIn-League2 Divisions03/09/2019OfficialSevern
SAISA NP#7 SunburyRichmond HillPromotional2 Divisions03/09/2019OfficialBishop Kenny FL
SYC OpenMercer IslandPromotional2 Divisions03/09/2019In progress: 6BIngraham
SSP Combined Division - GOLDSail Sand PointPromotionalCombined03/09/2019OfficialOlympia
SSP Combined Division - SILVERSail Sand PointPromotionalCombined03/09/2019OfficialIngraham
Week 5
Southpoints #6Sarasota Sailing SquadronIn-District2 Divisions03/02/2019OfficialRansom Everglades
Southpoints #6 JV ONLYSarasota Sailing SquadronIn-District2 Divisions03/02/2019OfficialShorecrest Prep
South Regional KickoffCentral KitsapIn-District2 Divisions03/02/2019OfficialOlympia
NWISA North RegionalsAnacortesIn-District2 Divisions03/02/2019OfficialOrcas
Christchurch Spring Intersectional Kick OffChristchurch SchoolPromotional2 Divisions03/02/2019PendingChristchurch
Week 4
2019 Golden Bear - Gold FleetTreasure Island Sailing CenterDistrict Champ Qualifier2 Divisions02/23/2019OfficialCorona del Mar
2019 Golden Bear - Silver FleetTreasure Island Sailing CenterDistrict Champ Qualifier2 Divisions02/23/2019OfficialFrancis Parker
North Points #6 Feb.23,2019Academic MagnetIn-District2 Divisions02/23/2019OfficialCape Fear Academy
NOLA Spring Series 2Ursuline AcademyIn-League1 Division02/22/2019OfficialBen Franklin
Week 3
NOLA Spring 1Ursuline AcademyIn-League1 Division02/15/2019OfficialIsidore Newman
Week 2
SAISA Brunswick Open RegattaGolden Isles Community SailingPromotional2 Divisions02/09/2019OfficialWando
Week 1
NorCal #5 SILVER SaturdayRedwoodIn-League02/02/2019In progress: scheduledLos Gatos
Atlanta Open - Acworth, GAAtlanta Yacht ClubPromotional2 Divisions02/02/2019OfficialWalker
Preweek 1
SAISA South Points 5Osceola Fundamental/Shorecrest Prep/St. PetersburgIn-District2 Divisions01/26/2019OfficialImmaculata La Salle
South Points 5 JVOsceola Fundamental/Shorecrest Prep/St. PetersburgIn-District1 Division01/26/2019OfficialShorecrest Prep
Preweek 2
North Points #5Bishop Kenny FLIn-District2 Divisions01/19/2019OfficialWando
SAISA South Points #4 JVRansom EvergladesIn-District2 Divisions01/19/2019In progress: 2ARansom Everglades
SAISA South Points #4 VarsityRansom EvergladesIn-District2 Divisions01/19/2019OfficialH. B. Plant