Spring 2017

Season regattas

NameHostTypeScoringStart dateStatusLeading
Week 18
NJISA 2017 Last HurrahTRYC & OCCPromotional2 Divisions06/01/2017OfficialRanney
Week 17
ISSA Team Race Championship (Baker Trophy)Old Dominion UniversityNational ChampionshipTeam05/27/2017OfficialAntilles
National Invitational Tournament (Founders Trophy)Indian Harbor YCNational InvitationalTeam05/27/2017OfficialH. B. Plant
MN State Tournament (Boys)Benilde St Margarets/Chanhassen/Orono/Providence Academy/WayzataState Championship1 Division05/27/2017OfficialWayzata
MN State Tournament (Girls)Benilde St Margarets/Chanhassen/Orono/Providence Academy/WayzataState Championship1 Division05/27/2017OfficialOrono
MN Coed State ChampionshipEdina/Southwest Senior/WashburnState Championship2 Divisions05/28/2017OfficialWayzata
C&I ChampsBarnstable HYCLeague Championship2 Divisions05/27/2017OfficialBishop Stang
Week 16
NESSA Team Racing Championship (Fritz Mark Trophy)Bowdoin CollegeDistrict ChampionshipTeam05/20/2017OfficialSt. George's
NESSA Team Racing Tournament (Terk Trophy)SailMaineDistrict TournamentTeam05/20/2017OfficialNorth Kingstown
RI State ChampionshipSail NewportState Championship2 Divisions05/17/2017PendingSt. George's
IL State ChampionshipSheridan Shore Sailing SchoolState Championship2 Divisions05/20/2017OfficialLatin  of Chicago
NJISA Spring Fleet Series FinalChristian BrothersIn-League2 Divisions05/17/2017OfficialRanney
Leukemia CupBrother Rice - MIPromotional2 Divisions05/20/2017OfficialGrosse Pointe North
LMSS Team Race JVMinnetonkaPromotionalTeam05/20/2017OfficialMahtomedi
LMSS Team Race VARSITYMinnetonkaPromotionalTeam05/20/2017OfficialMinnetonka
Week 15
ISSA Fleet Racing Championship (Mallory Trophy)MIT Sailing PavilionNational Championship2 Divisions05/13/2017OfficialPoint Loma
Phebe Corckran King Memorial RegattaAnnapolis Yacht Club and Severn Sailing AssociationNational Invitational2 Divisions05/13/2017OfficialAnnapolis
2017 Downeast ChampionshipMaine Maritime AcademyState Championship2 Divisions05/13/2017OfficialTabor Academy
2017 NJ Girls ChampsTRYC & OCCLeague Championship1 Division05/10/2017OfficialSouthern Regional
JV ChampionshipGreat Mills/Leonardtown HighLeague Championship2 Divisions05/13/2017OfficialSevern
MN Conference FinaleEdina/Southwest Senior/WashburnIn-District2 Divisions05/13/2017OfficialEdina
MYST May MadnessArrowhead/OconomowocPromotional2 Divisions05/13/2017OfficialArrowhead
Donald GreenLincoln Sudbury RegiPromotional2 Divisions05/13/2017OfficialLincoln Sudbury Regi
Rickover RegattaHinsdale Central/Latin of Chicago/New Trier HS/St. Ignatius College/Walter Payton CollegPromotional1 Division05/13/2017OfficialLake Forest
Cherryland no wind regattaDetroit Country DayPromotionalTeam05/13/2017OfficialHolland
Week 14
MISSA Baker QualifierMinnetonkaDistrict ChampionshipTeam05/06/2017OfficialSt. Ignatius College
NWISA Team Race DistrictsSail Sand PointDistrict ChampionshipTeam05/06/2017OfficialOrcas
NESSA Women's Champs (Herreshoff)Edgewood YC (Brown Univ.)District Championship2 Divisions05/06/2017OfficialSt. George's
CK Invitational RegattaCranbrook KingswoodDistrict Tournament2 Divisions05/06/2017OfficialBrother Rice  - MI
VISA JV Fleet Race ChampionshipChristchurch SchoolLeague Championship1 Division05/06/2017OfficialNansemond-Suffolk Ac
VISA Fleet Race ChampionshipChristchurch SchoolLeague Championship2 Divisions05/06/2017OfficialNorfolk Collegiate
MN Conference #4WBSSIn-District2 Divisions05/06/2017OfficialMounds Park Academy
NWISA Team Race - JVSail Sand PointIn-DistrictTeam05/06/2017OfficialNathan Hale High Sco
Raritan Fleet Series8SummitIn-League1 Division05/04/2017OfficialSummit
Saints Peter & Paul Team Race RegattaSaints Peter & PaulIn-LeagueTeam05/06/2017In progress: 5Severn
Raritan Bay Spring InvitationalPerth Amboy - RaritanIn-League1 Division05/06/2017OfficialChristian Brothers
Freshman/Sophomore RegattaSharonIn-League2 Divisions05/06/2017OfficialSt. Johns Prep
Tulip RegattaMacatawa Bay Junior AssociationPromotional2 Divisions05/06/2017OfficialBlack River Public
Week 13
MISSA Mallory QualifierHinsdale Central/Latin of Chicago/New Trier HS/St. Ignatius College/Walter Payton CollegDistrict Championship2 Divisions04/29/2017OfficialWalter Payton Colleg
PCISA Team Racing District ChampionshipsSan Diego Yacht ClubDistrict ChampionshipTeam04/29/2017OfficialPoint Loma
NWISA Doublehanded DistrictsWest Sound, Orcas WADistrict Championship2 Divisions04/29/2017OfficialCharles Wright
NESSA O'Day ChampionshipMIT Sailing PavilionDistrict Championship2 Divisions04/30/2017OfficialSt. George's
Linda Juliano Women's TR TrophyWellesley High SchoolDistrict TournamentTeam04/30/2017OfficialWayland
NESSA Herreshoff Qualifier- Coast Guard AcademyU.S. Coast Guard AcademyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/29/2017OfficialNorth Kingstown
NESSA Herreshoff Qualifier - TaborTabor AcademyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/30/2017OfficialSt. George's
NESSA Herreshoff Qualifier - PortlandSailMaineDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/30/2017OfficialMarblehead
Connecticut State ChampionshipsU.S. Coast Guard AcademyState Championship2 Divisions04/29/2017OfficialThe Hotchkiss
NJ 2017 State ChampionshipSSYCLeague Championship2 Divisions04/29/2017OfficialRanney
VISA Women's Championship RegattaKecoughtanLeague Championship1 Division04/30/2017OfficialNorfolk Collegiate
JV Districts OrcasOrcasIn-District2 Divisions04/29/2017OfficialRoosevelt
Conference Regatta #3MinnetonkaIn-District2 Divisions04/29/2017OfficialOrono
Seawolf InviteTabor AcademyIn-DistrictTeam04/29/2017OfficialMilton Academy
NJISA Fleet Series SixChristian BrothersIn-League2 Divisions04/26/2017OfficialSouthern Regional
Raritan Fleet Race7SummitIn-League1 Division04/27/2017OfficialSummit
VISA Poquoson Fleet Race RegattaNorfolk Yacht and Country ClubIn-League2 Divisions04/29/2017OfficialNorfolk Collegiate
VISA Poquoson Fleet Race JV RegattaNorfolk Yacht and Country ClubIn-League1 Division04/29/2017OfficialNansemond-Suffolk Ac
NYISA-SE Spring Fling InvitationalSyossetPromotional04/29/2017In progress: scheduledUnregistered-MASSA
DC Sail Varsity FREdmund BurkePromotional2 Divisions04/30/2017OfficialEdmund Burke
Week 12
MASSA Spring Team Race ChampionshipAYC and SSADistrict ChampionshipTeam04/22/2017OfficialChristchurch
PCISA GOLD Pacific Coast Dinghy ChampsCabrillo Beach Yacht ClubDistrict Championship2 Divisions04/22/2017In progress: 8BNewport Harbor
PCISA Silver ChampionshipsCabrillo Beach Yacht ClubDistrict Tournament2 Divisions04/22/2017In progress: 10BCorona del Mar
MISSA East Baker Pre-QualsOlentangy LibertyDistrict Champ QualifierTeam04/21/2017OfficialGrosse Pointe South
NESSA O'Day Qualifier - Lakeville, CTThe Hotchkiss SchoolDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/22/2017OfficialFairfield Ludlowe
NESSA O'Day Qualifier - Newport, RIIda Lewis Yacht ClubDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/22/2017OfficialSt. George's
NESSA O'Day Qualifier - Marblehead, MAPleon YC Marblehead, MADistrict Champ Qualifier2 Divisions04/22/2017OfficialFalmouth  Maine
NESSA O'Day Qualifier - Marion, MATabor AcademyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/22/2017OfficialTabor Academy
MISSA West Baker Pre-QualifierBenilde St Margarets/Chanhassen/Orono/WayzataDistrict Champ QualifierTeam04/22/2017OfficialMinnetonka
SAISA Mallory QualifierRansom EvergladesDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/22/2017OfficialRansom Everglades
MISSA East Mallory Pre-QualsOlentangy Liberty/Olentangy Orange/Thomas WorthingtonDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/22/2017OfficialGrosse Pointe South
MISSA Central Baker QualifierHinsdale Central/Latin of Chicago/New Trier HS/St. Ignatius College/Walter Payton CollegLeague ChampionshipTeam04/22/2017OfficialWalter Payton Colleg
NWISA: Bellingham North Regional Team RaceFairhaven CBCIn-DistrictTeam04/22/2017OfficialOrcas
NWISA: Olympia South Regional Team RaceOlympiaIn-DistrictTeam04/22/2017In progress: 73Charles Wright
NOYC High School RegattaUrsuline AcademyIn-District2 Divisions04/22/2017OfficialBen Franklin
DCSail Varsity FRDCSailIn-District2 Divisions04/23/2017OfficialSeverna Park
Raritan Fleet Series6SummitIn-League1 Division04/18/2017OfficialSummit
NJISA Wed Series 5TRYC & OCCIn-League2 Divisions04/19/2017OfficialRanney
VISA HRA 2v2 Team Race RegattaFort Monroe (YSV)In-LeagueTeam04/22/2017OfficialNansemond-Suffolk Ac
MN Conference #2Benilde St Margarets/Chanhassen/Orono/Providence Academy/WayzataIn-League2 Divisions04/22/2017OfficialMounds Park Academy
SCC JV Fleet RaceGreat Mills/Leonardtown HighIn-League2 Divisions04/22/2017OfficialGreat Mills
VISA HRA fleet race regatta.YSV at Fort MonroeIn-League1 Division04/22/2017OfficialNansemond-Suffolk Ac
Spring Lake Team RaceSpring Lake Yacht ClubPromotionalTeam04/22/2017OfficialSpring Lake
Week 11
SCC Fleet Race - VarsityGreat Mills/Leonardtown HighIn-League2 Divisions04/15/2017OfficialKey
VISA CCS Leukemia Cup Fleet Race JV RegattaChristchurchIn-League1 Division04/15/2017OfficialNansemond-Suffolk Ac
VISA CCS Leukemia Cup Fleet Race RegattaChristchurch SchoolIn-League2 Divisions04/15/2017OfficialChristchurch
FNL 3RogersPromotional2 Divisions04/13/2017OfficialThe Prout
Grosse Pointe South Team Race RegattaGrosse Pointe South/GPYCPromotionalTeam04/15/2017In progress: 33Grosse Pointe South
Week 10
MASSA Spring Silver ChampsWashington CollegeDistrict Championship2 Divisions04/08/2017OfficialSevern
Mallory Central QualifiersLake ForestDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/08/2017OfficialNew Trier HS
Island Cup GoldOak Harbor Yacht ClubDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/08/2017OfficialAnacortes
MASSA Mallory QualifierUSMMA Kings PointDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/08/2017OfficialSevern
West Mallory Pre QualifierWhite Bear Sailing SchoolDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/08/2017OfficialKettle Moraine
Island Cup SilverOak HarborIn-District2 Divisions04/08/2017OfficialRoosevelt
Falmouth 6X Team RaceSailMaineIn-DistrictTeam04/08/2017OfficialThe Hotchkiss
Sharon InvitationalSharon, 1 Beach StreetIn-District2 Divisions04/09/2017OfficialSharon
Raritan Fleet Series4SummitIn-League1 Division04/04/2017OfficialSummit
NJISA Wed Fleet Series 4Christian BrothersIn-League2 Divisions04/05/2017OfficialSouthern Regional
Minnesota Conference #1Hudson/StillwaterIn-League2 Divisions04/08/2017OfficialMahtomedi
AYC Junior Varsity RegattaAnnapolis Yacht ClubIn-League2 Divisions04/08/2017OfficialSevern
BCSC Junior VaristyBaltimore County Sailing CenterIn-League2 Divisions04/09/2017OfficialNorth East
DCDS Team Race 4/8Detroit Country DayPromotionalTeam04/08/2017OfficialWest Bloomfield
Week 9
SEISA Double-Handed ChampionshipFairhope Yacht ClubDistrict Championship2 Divisions04/01/2017OfficialClear Falls
SEISA Team Race ChampionshipFairhopeDistrict ChampionshipTeam04/02/2017OfficialClear Falls
VISA NCS Team Race RegattaNorfolk CollegiateLeague ChampionshipTeam04/01/2017OfficialChristchurch
MDISA Maryland State Team Racing ChampionshipSevernLeague ChampionshipTeam04/01/2017OfficialSevern
NJISA 2017 Spring Fleet ChampionshipToms River SouthLeague Championship2 Divisions04/01/2017OfficialRanney
NYISA-SE League Team Race Champs & District QualThe WaterFront CenterLeague ChampionshipTeam04/01/2017In progress: 22Mamaroneck
NYISA-NW Spring Fleet RaceBuffalo SeminaryLeague Championship2 Divisions04/01/2017PendingSouthwestern Central
SAISA North Points #7 2017CarrboroIn-District2 Divisions04/01/2017OfficialPine Lake Prep
Yarmouth LatchstringYarmouthIn-District2 Divisions04/02/2017OfficialUnregistered-NESSA
NJISA Wed Fleet 3Toms River SouthIn-League2 Divisions03/29/2017OfficialChristian Brothers
NorCal Divisional #3 GOLDRedwoodIn-League2 Divisions04/01/2017OfficialMiramonte
NorCal Divisional #3 SILVERRedwoodIn-League2 Divisions04/01/2017OfficialDesign Tech
Keelboat KickoffCourageous SailingIn-League2 Divisions04/02/2017OfficialWinchester
Columbia Bay #2Columbia Yacht Cub-Chicago, ILIn-League2 Divisions04/02/2017OfficialU Chicago Laboratory
Friday Night Lights 1RogersPromotional2 Divisions03/31/2017OfficialThe Prout
SYC OpenMercer IslandPromotional2 Divisions04/01/2017In progress: 6BMercer Island
Week 8
SAISA Baker QualifierUS Sailing Center Martin CountyDistrict Champ QualifierTeam03/25/2017OfficialRansom Everglades
MS High School Team Racing ChampionshipPass Christian Yacht ClubState ChampionshipTeam03/26/2017OfficialJesuit NOLA
NYISA-SE Mallory Champs & District QualThe Stony Brook SchoolLeague Championship2 Divisions03/25/2017OfficialMamaroneck
MDISA Spring Fleet Race ChampionshipAnnapolis Yacht Club and Severn Sailing AssociationLeague Championship2 Divisions03/25/2017PendingSevern
2016-17 PCISA SoCal 5 GoldSan Diego Yacht ClubIn-District1 Division03/25/2017OfficialNewport Harbor
2016-17 PCISA SoCal 5 SilverSan Diego Yacht ClubIn-District1 Division03/25/2017OfficialCoronado
Forrest Cook RegattaHood River ValleyIn-District2 Divisions03/25/2017OfficialLincoln OR
NJISA Wed (Tues) Fleet 1TRYC OCCIn-League2 Divisions03/21/2017OfficialChristian Brothers
Raritan Fleet Series 2SummitIn-League1 Division03/21/2017OfficialSummit
SCC Fleet Race - JVGreat Mills/Leonardtown HighIn-League2 Divisions03/25/2017OfficialSevern
OCC Spring InvitationalTRYC OCCIn-League2 Divisions03/25/2017OfficialChristian Brothers
Seattle Scrimmage #1Sail Sand PointIn-League2 Divisions03/25/2017OfficialAnacortes
MISSA IcebreakerHinsdale Central/Latin of Chicago/New Trier HS/St. Ignatius College/Walter Payton CollegIn-League2 Divisions03/25/2017OfficialMinnetonka
VISA NSA Fleet Race RegattaChristchurch SchoolIn-League2 Divisions03/25/2017OfficialChristchurch
VISA NSA JV Fleet Race RegattaChristchurch SchoolIn-League1 Division03/25/2017OfficialMaury
Silver NorCal #5RYC/Marina BayIn-League1 Division03/25/2017OfficialCarlmont
Gold NorCal #5Richmond YC/Marina BayIn-League1 Division03/25/2017OfficialSF University HS
Gold NorCal #6Richmond YC/Marina BayIn-League1 Division03/26/2017OfficialCrystal Springs Upla
Silver NorCal #6 LDSir Francis DrakeIn-League1 Division03/26/2017OfficialSt. Ignatius College
Week 7
Kitsap 10% Regatta - JVBainbridgeDistrict Tournament2 Divisions03/18/2017OfficialOrcas
Kitsap 10% Regatta - VarsityBainbridgeDistrict Champ Qualifier2 Divisions03/18/2017OfficialOrcas
AYC Varsity Fleet RaceAnnapolis Yacht ClubIn-District2 Divisions03/18/2017OfficialSevern
Z Trophy #1Sheridan Shore Sailing SchoolIn-League2 Divisions03/18/2017OfficialWalter Payton Colleg
VISA HCS Fleet Race RegattaYouth Sailing VirginiaIn-League2 Divisions03/18/2017OfficialChristchurch
Saints Peter & Paul FleetTred Avon Yacht ClubIn-League2 Divisions03/19/2017OfficialSevern
Columbia Bay Scrimmage #1Columbia Yacht Club-Chicago, ILIn-League2 Divisions03/19/2017OfficialSt. Ignatius College
SAISA 2017 North Points #6Pine Lake PrepPromotional2 Divisions03/18/2017OfficialShorecrest Prep
SUNY Maritime InvitationalSUNY MaritimePromotional2 Divisions03/18/2017OfficialChristian Brothers
Week 6
SAISA Girls ChampionshipsJacksonville UniversityDistrict Championship1 Division03/11/2017OfficialShorecrest Prep
SSP Combined - GOLDSail Sand PointIn-DistrictCombined03/11/2017OfficialOrcas
SSP Combined - SILVERSail Sand PointIn-DistrictCombined03/11/2017OfficialLincoln OR
Gaucho Regatta - GoldSanta Barbara Yacht ClubIn-District2 Divisions03/11/2017In progress: 2BPoint Loma
Gaucho Regatta - SilverSanta Barbara Yacht ClubIn-District2 Divisions03/11/2017In progress: 2BWoodside
SSA Team Race RegattaArchbishop Spalding/Broadneck/KeyIn-DistrictTeam03/12/2017OfficialBroadneck
VISA Maury Fleet Race RegattaMauryIn-League2 Divisions03/11/2017OfficialChristchurch
VISA Maury Fleet Race JV RegattaMauryIn-League1 Division03/11/2017OfficialNansemond-Suffolk Ac
SSP Combined - BRONZESail Sand PointIn-League2 Divisions03/11/2017OfficialCharles Wright
Week 5
Texas State HS ChampionshipClear FallsState ChampionshipCombined03/04/2017OfficialClear Lake
SP 7 JVManateeIn-District2 Divisions03/04/2017OfficialSaint Thomas Aquinas
South Points 7Manatee/Pine View/Riverview/SarasotaIn-District2 Divisions03/04/2017OfficialSaint Thomas Aquinas
SAISA North #5 - BeaufortBeaufortIn-District2 Divisions03/04/2017OfficialMyers Park
NWISA North RegionalsAnacortesIn-District2 Divisions03/04/2017OfficialOrcas
NWISA South RegionalPort of SilverdaleIn-District2 Divisions03/04/2017OfficialOlympia
Week 4
SAISA North Points #4Unregistered-SAISAIn-District2 Divisions02/25/2017OfficialWando
Golden Bear PCISA 4 Silver fleetEnvision AcademyIn-District2 Divisions02/25/2017OfficialPoint Loma
Golden Bear PCISA 4 Gold FleetEnvision AcademyIn-District2 Divisions02/25/2017OfficialFrancis Parker
Week 3
SAISA Brunswick Open RegattaGolden Isles Community SailingPromotional2 Divisions02/18/2017OfficialJames Island Charter
Week 2
NorCal Divisional #2 Gold FleetWoodsideIn-League2 Divisions02/11/2017OfficialWoodside
NorCal Divisional #2 Silver FleetWoodsideIn-League2 Divisions02/11/2017OfficialLick-Wilmerding
CrossroadsJensen Beach/Martin County/MOA/Westwood/South Fork/The PinePromotional1 Division02/11/2017OfficialManatee
Week 1
2016-17 PCISA SoCal 4 SILVERAlamitos Bay Yacht ClubIn-District1 Division02/04/2017OfficialRedondo Union
2016-17 PCISA SoCal 4 GoldAlamitos Bay Yacht ClubIn-District1 Division02/04/2017OfficialNewport Harbor
Preweek 1
SAISA SP-6 JVShorecrest PrepIn-District1 Division01/28/2017OfficialDunedin
SAISA SP-6 VarsityShorecrest PrepIn-District2 Divisions01/28/2017OfficialRansom Everglades
SEISA West Spring 1Bay Access at Lakewood Yacht ClubPromotional1 Division01/28/2017OfficialClear Falls
Preweek 3
SAISA South Points 5 (2017) - VarsityRansom EvergladesIn-District2 Divisions01/14/2017OfficialGulliver Preparatory
SAISA South Points 5 (2017) - Junior VarsityRansom EvergladesIn-District2 Divisions01/14/2017OfficialRansom Everglades
Lake Mayer OpenRichmond HillPromotional2 Divisions01/14/2017OfficialBeaufort