Spring 2016

Season regattas

NameHostTypeScoringStart dateStatusLeading
Week 19
Raritan Bay Spring InvitationalRaritan BayState Championship1 Division06/11/2016OfficialSummit
Week 18
NJISA 2016 Last HurrahTRYC & OCCIn-League1 Division06/04/2016OfficialRanney
Week 17
ISSA Baker Trophy - Team Race NationalsAnacortesNational ChampionshipTeam05/28/2016OfficialSt. George's
National Invitational TournamentBenilde St Margarets/Chanhassen/Orono/Providence Academy/WayzataNational InvitationalTeam05/28/2016OfficialNorfolk Collegiate
Minnesota Girl's State ChampionshipMinnetonkaState Championship1 Division05/28/2016OfficialWhite Bear Lake
Minnesota Boy's State ChampionshipMinnetonkaState Championship1 Division05/28/2016OfficialOrono
MN State Coed ChampionshipMahtomedi/Mounds Park Academy/Mounds View/White Bear LakeState Championship2 Divisions05/29/2016OfficialOrono
Raritan Tuesday Series ElevenSummitIn-District1 Division05/24/2016OfficialSummit
NJISA Spring 2016 Fleet #6Toms River SouthIn-League2 Divisions05/25/2016OfficialRanney
Week 16
NESSA Team Racing Championship (Mark Trophy)MITDistrict ChampionshipTeam05/21/2016OfficialSt. George's
NWISA Team Race Championship VarsityAnacortesDistrict ChampionshipTeam05/21/2016OfficialSehome
NESSA Team Racing Tournament (Terk Trophy)MITDistrict TournamentTeam05/21/2016OfficialPortsmouth Abbey
Illinois State Sailing ChampionshipSheridan Shore Sailing SchoolState Championship2 Divisions05/21/2016OfficialU Chicago Laboratory
VISA Fleet Race ChampionshipYSV at Fort MonroeLeague Championship2 Divisions05/21/2016OfficialChristchurch
NJISA 2016 NJ State ChampionshipTRYC & OCCLeague Championship2 Divisions05/21/2016OfficialChristian Brothers
VISA Women's Championship RegattaYSV at Fort MonroeLeague Championship1 Division05/22/2016OfficialNorfolk Collegiate
Raritan Tuesday Series TenSummitIn-District1 Division05/17/2016OfficialChatham
NWISA Team Race Championship JVAnacortesIn-DistrictTeam05/21/2016OfficialSTEM
NJISA 2016 Girls ChampionshipTRYC & OCCIn-League1 Division05/18/2016OfficialSouthern Regional
Leukemia CupDetroit Country DayPromotional2 Divisions05/21/2016OfficialGrosse Pointe South
LMSS TEAM RACEMinnetonkaPromotionalTeam05/21/2016OfficialWayzata
Week 15
Mallory National ChampionshipCollege of CharlestonNational Championship2 Divisions05/14/2016OfficialClear Falls
DowneastMaine Maritime AcademyDistrict Tournament2 Divisions05/14/2016OfficialTabor Academy
Oregon State ChampsUnregistered-NWISAState Championship2 Divisions05/14/2016OfficialHood River Valley
New York State ChampsMercy/McQuaidState Championship2 Divisions05/15/2016OfficialSouthwestern Central
Sail Black Rock IntersectionalCaptain's Cove MarinaTwo-District2 Divisions05/14/2016OfficialAnnapolis
Port Townsend OpenNorthwest Maritime Center at Port TownsendIn-District2 Divisions05/14/2016OfficialPort Townsend high
Cherryland Team RaceTraverse City CentraIn-DistrictTeam05/14/2016OfficialGrosse Pointe North
Minnesota Conference Regatta Finale - Tier 3Lake Calhoun Sailing SchoolIn-District2 Divisions05/14/2016OfficialSouthwest Senior
May MadnessPewaukee Yacht ClubIn-District2 Divisions05/14/2016OfficialKettle Moraine
Raritan Tuesday Series NineSummitIn-League1 Division05/10/2016OfficialSummit
VISA CNU ScrimmageHamptonIn-League1 Division05/14/2016OfficialYork
Donald Greene RegattaLake Cochitiuate (Lincoln-Sudbury, Wayland & Wellesley)In-League2 Divisions05/14/2016OfficialWinchester
NJISA 2016 Fleet Series 5TRYC & OCCPromotional2 Divisions05/11/2016OfficialRumson-Fair Haven
Week 14
Baker Midwest QualifierLake ForestDistrict ChampionshipTeam05/07/2016OfficialLake Forest
NESSA Women's Championship (R Herreshoff Trophy)Mass Maritime AcademyDistrict Championship2 Divisions05/08/2016OfficialPortsmouth Abbey
MN Conference #5Benilde St Margarets/Chanhassen/Orono/Providence Academy/WayzataIn-District2 Divisions05/07/2016OfficialSouthwest Senior
NJISA Spring Fleet Series 4TRYC & OCCIn-League2 Divisions05/04/2016OfficialChristian Brothers
Cape JamboreeCape ElizabethIn-LeagueTeam05/07/2016OfficialCape Elizabeth
Sharon Fresh / Soph RegattaSharonIn-League2 Divisions05/07/2016OfficialWinchester
VISA Leukemia Cup RegattaChristchurch SchoolPromotional2 Divisions05/07/2016OfficialChristchurch
Week 13
SAISA District Team Race ChampsLauderdale Yacht ClubDistrict ChampionshipTeam04/30/2016OfficialAntilles
MISSA Mallory Doublehanded ChampionshipGrosse Pointe Yacht ClubDistrict Championship2 Divisions04/30/2016OfficialLake Forest
2016 MASSA Baker QualifierNYCCDistrict Champ QualifierTeam04/30/2016OfficialChristchurch
Herreshoff Qualifier Indian Harbor YCGreenwich AcademyLeague Championship2 Divisions05/01/2016OfficialMamaroneck
Conference #4MinnetonkaIn-District2 Divisions04/30/2016OfficialSouthwest Senior
Tier III- Milwaukee Yacht ClubMarquette/PiusXI/Shorewood/University of MilwaIn-District1 Division04/30/2016OfficialOshkosh West
SSP Team Race - SILVERSail Sand PointIn-DistrictTeam04/30/2016OfficialSTEM
SSP Team Race - GOLDSail Sand PointIn-DistrictTeam04/30/2016OfficialLincoln OR
Raritan Team Race SeriesSummitIn-LeagueTeam04/26/2016OfficialSummit
NJISA Team 3TRYCIn-LeagueTeam04/27/2016OfficialChristian Brothers
Cheverus CupSailmaineIn-LeagueTeam04/30/2016OfficialCape Elizabeth
Week 12
SAISA Districts/Mallory EliminationPine Lake PrepDistrict Championship2 Divisions04/23/2016OfficialWando
NWISA Doublehanded District ChampionshipsSehomeDistrict Championship2 Divisions04/23/2016OfficialNorth Kitsap
PCISA Team Race ChampionshipNewport Harbor YCDistrict ChampionshipTeam04/23/2016OfficialPoint Loma
2016 SEISA District Fleet Racing ChampionshipBay Waveland Yacht ClubDistrict Championship2 Divisions04/23/2016OfficialClear Falls
2016 SEISA District Team Race ChampionshipBay Waveland Yacht ClubDistrict ChampionshipTeam04/24/2016OfficialClear Falls
MISSA Conference Regatta #3Lake Calhoun Sailing SchoolDistrict Tournament2 Divisions04/23/2016OfficialWhite Bear Lake
MISSA Baker West Pre-QualifierBenilde St Margarets/Chanhassen/Orono/Providence Academy/WayzataDistrict Champ QualifierTeam04/23/2016OfficialWayzata
High School InviteChicago Yacht Club - Belmont StationDistrict Champ QualifierTeam04/23/2016OfficialLatin  of Chicago
Herreshoff Qualifier #2 - DuxburyDuxbury Bay Maritime SchoolDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/23/2016OfficialFalmouth  Maine
MISSA East Team Race QualifierTraverse CityDistrict Champ QualifierTeam04/23/2016OfficialGrosse Pointe South
MISSA East Fleet Race QualifierTraverse CityDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/23/2016OfficialSpring Lake
VISA Maury 2v2 Team Race RegattaHamptonLeague ChampionshipTeam04/23/2016OfficialNansemond-Suffolk Ac
VISA Maury 3v3 Team Race RegattaHamptonLeague ChampionshipTeam04/23/2016OfficialChristchurch
NYISA-SE Team Race Championship & Baker QualifierThe WaterFront CenterLeague ChampionshipTeam04/23/2016OfficialMamaroneck
WI/IL Tier 3 Series - Event #2Catholic Memorial/Germantown/Kettle Moraine/OconomowocIn-District1 Division04/23/2016OfficialWinneconne
NWISA JV Fleet BellinghamSehomeIn-District2 Divisions04/23/2016In progress: 1BBainbridge
NYISA-NW All Girls RegattaRochester Yacht ClubIn-District1 Division04/24/2016OfficialMercy/McQuaid
Raritan Tuesday Series SixSummitIn-League1 Division04/19/2016OfficialWestfield
DCSail Varsity 15 boat FREdmund Burke/OakcrestIn-League2 Divisions04/24/2016OfficialEdmund Burke
NYISA-NW Rochester Wed Night RacingPittsford SutherlandPromotional1 Division04/20/2016OfficialPittsford Sutherland
SCC Junior Varsity FRGreat Mills/Leonardtown HighPromotional2 Divisions04/23/2016OfficialSevern
Week 11
PCISA Gold Pacific Coast ChampionshipUS Sailing Center - Long BeachDistrict Championship2 Divisions04/16/2016OfficialCorona del Mar
2016 MASSA District Mallory ChampionshipThe WaterFront CenterDistrict Championship2 Divisions04/16/2016OfficialChristchurch
NESSA Fleet Racing Championship (O'Day Trophy)Moses Brown SchoolDistrict Championship2 Divisions04/17/2016OfficialTabor Academy
2016 PCISA Silver PCC'sEncinal Yacht ClubDistrict Tournament2 Divisions04/16/2016OfficialNewport Harbor
2016 MASSA Spring Silver ChampionshipWashington CollegeDistrict Tournament2 Divisions04/16/2016OfficialSouthern Regional
Central Mallory QualifiersSheridan Shore Sailing SchoolDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/16/2016OfficialNew Trier HS
O'Day Qualifier - Newport, RISt. George'sDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/16/2016OfficialSt. George's
O'Day Qualifier - Portland, MESailMaineDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/16/2016OfficialMilton Academy
MISSA West Mallory Pre-QualifierPewaukee Yacht ClubDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/16/2016OfficialWayzata
O'Day Qualifier - Greenwich, CTIndian Harbor Yacht ClubDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/16/2016OfficialThe Hotchkiss
O'Day Qualifier - Marion, MATabor AcademyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/16/2016OfficialTabor Academy
NESSA Herreshoff Qualifier - TaborTabor AcademyDistrict Champ Qualifier2 Divisions04/17/2016OfficialSt. George's
NYISA-NW Rochester Race NightMercy/McQuaidIn-District1 Division04/13/2016OfficialMercy/McQuaid
NWISA Islands CupOrcasIn-District2 Divisions04/16/2016OfficialNorth Kitsap
WI/IL Spring Series #1Oshkosh North/Oshkosh West/WinneconneIn-District1 Division04/16/2016OfficialOshkosh West
NJISA Fleet Series #3Toms River SouthIn-League2 Divisions04/13/2016OfficialRanney
MN Conference #2 Team RaceWhite Bear Sailing SchoolIn-LeagueTeam04/16/2016OfficialWayzata
Spring ForwardDetroit Country DayPromotional2 Divisions04/16/2016OfficialGrosse Pointe South
Week 10
NJISA 2016 Spring Fleet ChampionshipTRYC & OCCLeague Championship2 Divisions04/09/2016OfficialChristian Brothers
NYISA-SE League Mallory Qualifier w Composite TeamUnited States Merchant Marine AcademyLeague Championship2 Divisions04/09/2016OfficialRye Country Day
NYISA-SE League Mallory Qualifier - OFFICIALUnited States Mercant Marine AcademyLeague Championship2 Divisions04/09/2016OfficialRye Country Day
Bainbridge Team RacePort of Poulsbo, Liberty Bay, PoulsboIn-DistrictTeam04/09/2016OfficialSehome
LF COLYC Combo Team RaceCOLYC/LFRECIn-DistrictTeam04/10/2016OfficialLatin  of Chicago
Raritan Tuesday Series FourSummitIn-League1 Division04/05/2016OfficialWestfield
NJISA Team ONETRYC - OCCIn-LeagueTeam04/06/2016OfficialChristian Brothers
VISA NCS Fleet Race RegattaHamptonIn-LeagueCombined04/09/2016OfficialNorfolk Collegiate
Minnesota Spring Conference #1Hudson/Somerset/StillwaterIn-League2 Divisions04/09/2016OfficialMounds View
AYC/SSA Varsity Fleet RaceAnnapolis/Severna Park/St. Marys (MD)In-League2 Divisions04/10/2016OfficialBroadneck
2016 Sharon InvitationalSharon High SchoolIn-League2 Divisions04/10/2016OfficialWinchester
2016 Stanford NorCal InvitePalo Alto HighPromotionalCombined04/09/2016OfficialConvent & Stuart
SAISA Oriental OpenPamlico CountyPromotionalCombined04/09/2016OfficialDurham  of The Arts
Week 9
SAISA Girls ChampsBeaufortDistrict Championship1 Division04/02/2016OfficialWestminster
Latchstring VarsityYarmouthIn-DistrictCombined04/02/2016OfficialCape Elizabeth
Latchstring JVYarmouthIn-DistrictCombined04/02/2016OfficialUnregistered-NESSA
Little Daddy NorCal #5 SILVERBerkeley/Sir Francis DrakeIn-District1 Division04/02/2016OfficialWoodside Priory
Little Daddy NorCal #5 GOLDRichmond Yacht ClubIn-District1 Division04/02/2016OfficialLynbrook HS
Little Daddy #6 SILVERBerkeley/Sir Francis DrakeIn-District1 Division04/03/2016OfficialRedwood
Little Daddy NorCal #6 GOLDBerkeley/Sir Francis DrakeIn-District1 Division04/03/2016OfficialRedwood
VISA York High School Fleet Race RegattaYouth Sailing VirginiaIn-League2 Divisions04/02/2016OfficialChristchurch
2016 Ice BreakerHinsdale Central/Latin of Chicago/New Trier HS/St. Ignatius College/Walter Payton CollegPromotional2 Divisions04/02/2016OfficialU Chicago Laboratory
SUNY Maritime College Spring InvitationalSUNY MaritimePromotional2 Divisions04/02/2016OfficialChristian Brothers
SYC OpenSeattle Yacht ClubPromotional2 Divisions04/02/2016OfficialSehome
Week 8
PCISA 2015-16 SoCal 6 SILVERSan Diego Yacht ClubIn-District1 Division03/26/2016OfficialThe Bishop's
PCISA 2015-16 SoCal 6 GOLDSDYCIn-District1 Division03/26/2016OfficialPoint Loma
Orcas RegionalOrcasIn-District1 Division03/26/2016OfficialFriday Harbor
Raritan Tuesday Series TwoSummitIn-League1 Division03/22/2016OfficialWestfield
NJISA Wed Spring Series # 2TRYCIn-League2 Divisions03/23/2016OfficialSouthern Regional
VISA Christchurch School Fleet Race RegattaChristchurch SchoolIn-League2 Divisions03/26/2016OfficialChristchurch
2016 MDISA Fleet Race QualifiersAnnapolis/Severna Park/St. Marys (MD)Promotional2 Divisions03/25/2016OfficialKey
Week 7
SAISA North Points #7Jordan Lake, Crosswinds Boating CenterIn-District2 Divisions03/19/2016OfficialRichmond Hill
NWISA Olympia RegattaOlympia Yacht ClubIn-District2 Divisions03/19/2016OfficialOrcas
NJISA Wed Series #1Toms River SouthIn-League2 Divisions03/16/2016OfficialRanney
NJISA 2016 IcebreakerTRYCIn-League2 Divisions03/19/2016OfficialChristian Brothers
VISA NA Fleet Race RegattaHamptonIn-League2 Divisions03/19/2016OfficialChristchurch
DC Sail 2v2 TRDC SailIn-LeagueTeam03/19/2016OfficialSouth River
SCC Varsity FRGreat Mills/Leonardtown HighIn-League2 Divisions03/20/2016OfficialEdmund Burke
DC Sail JV 9-team FRWalt WhitmanIn-League2 Divisions03/20/2016OfficialSt. Marys  (MD)
Crossroads RegattaJensen Beach/Martin County/MOA/ Fort Pierce Wes/South Fork/The PinePromotional1 Division03/19/2016OfficialOxbridge Academy
Week 6
NWISA Combined Division SILVERSail Sand PointIn-DistrictCombined03/12/2016OfficialGig Harbor
NWISA Combined Division GOLDSail Sand PointIn-DistrictCombined03/12/2016OfficialSehome
PCISA #5 - Gaucho SILVERUnregistered - PCISAIn-District2 Divisions03/12/2016OfficialPalos Verdes
2016 North Points 6Pine Lake PrepIn-District2 Divisions03/12/2016OfficialShorecrest Prep
PCISA #5 - Gaucho GOLDUnregistered - PCISAIn-District2 Divisions03/12/2016OfficialNewport Harbor
VISA Poquoson Fleet Race RegattaHamptonIn-League2 Divisions03/12/2016OfficialChristchurch
SSA Team RaceSSAPromotionalTeam03/13/2016OfficialSevern
Week 5
Mississippi State Team Racing ChampionshipsBay Waveland Yacht ClubState ChampionshipTeam03/05/2016OfficialSt. Stanislaus
NWISA North RegionalsOak HarborIn-District2 Divisions03/05/2016OfficialOrcas
NWISA South RegionalsPort of SilverdaleIn-District2 Divisions03/05/2016OfficialNorth Kitsap
Week 4
Beaufort - North Points #5Beaufort Yacht and Sailing ClubIn-District2 Divisions02/27/2016OfficialPine Lake Prep
South Points #7Jensen Beach/Martin County/MOA/ Fort Pierce Wes/South Fork/The PineIn-District2 Divisions02/27/2016OfficialPine View
SP #7 JVJensen Beach/Martin County/MOA/ Fort Pierce Wes/South Fork/The PineIn-League2 Divisions02/27/2016OfficialRansom Everglades
Week 3
Tx State HS ChampsBay AccessState Championship2 Divisions02/20/2016OfficialClear Lake
North Points #4Carolina Yacht ClubIn-District2 Divisions02/20/2016OfficialWando
PCISA #4 Golden Bear SILVERMarin Academy/Redwood/The BransonIn-District2 Divisions02/20/2016OfficialWindward
PCISA #4 Golden Bear GOLDMarin Academy/Redwood/The BransonIn-District2 Divisions02/20/2016OfficialNewport Harbor
Week 2
NorCal Divisional #2 GOLDRedwoodIn-League2 Divisions02/13/2016OfficialRedwood
NorCal Divisional #2 SILVERRedwoodIn-League2 Divisions02/13/2016OfficialSF University HS
SAISA Brunswick Open RegattaGolden Isles Community SailingPromotional2 Divisions02/13/2016OfficialGlynn Academy
Week 1
PCISA 2015 2016 SoCal #5 SILVERCathedral CatholicIn-District1 Division02/06/2016OfficialPoint Loma
PCISA 2015 2016 SoCal #5 GOLDABYCIn-District1 Division02/06/2016OfficialPoint Loma
Preweek 1
South Points 6 Junior VarsityCompass Rose Academy/Lakewood/Shorecrest Preparato/St. PetersburgPromotional1 Division01/30/2016OfficialSaint Thomas Aquinas
South Points #6 VarsityCompass Rose Academy/Lakewood/Shorecrest Preparato/St. PetersburgPromotional2 Divisions01/30/2016OfficialSaint Thomas Aquinas