2020 Golden Bear SILVER

Scores for Division A

TeamTotalSailors
1Mira CostaMira Costa High School46Jack Bradley '23
MustangsDawson Wong '23
2CoronadoCoronado Islanders50Mercy Tangredi '211-14
NadoJay Sullivan '231-8
Stella Taherian '239-10
3The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco55Fredrick Baldauf '20
BreakersColette Lee '21
4RedwoodRedwood High School68Hailey Thompson '23
Giants 1Gillian Reynolds '23
*5RedwoodRedwood High School86Connor Bennett '221-8
Hannah Sellers '229-15
Giants 2Hannah Sellers '221-8
Alexis Sessions '229-15
*6Design TechDesign Tech High School86Michael McCulloch '21
d.tech 2Elias Wu '23
7Design TechDesign Tech High School89Jemma Schroder '20
d.tech 1Tatem Gee '231-2,5-6
Max McReynolds '233-4,7-15
8GunnHenry M. Gunn High School97Ethan Lowenthal '20
TitansAdrian Vahamaki '231-2,7-8
Jihyo Park '223-4
Matthew Lee '235-6
9Cathedral CatholicCathedral Catholic High School110Sean McDermott '221-14
DonsCarolina Ternero '221-14
10The UrbanThe Urban School122J.P. Murphy '211-8
Eli Gordon '209-15
BluesAnna Krylova '201-8
Dinah Luomanen '219-15
11San Pedro High School124Tristan Feves '221
San PedroIsaac Sweeny '221
12Marin AcademyMarin Academy128Chase Bent '22
WildcatsAllegra O'Brien '22
13El CerritoEl Cerrito High School133Wesley Seifers '21
VarsityKonrad Crebbs '221-2,5-6,9-10
Phineas Fritsch '233-4,7-8
14TamalpaisTamalpais High School143Joshua Holzer '20
Red Tailed Hawks 1Izzy Williams '21
**15Pacific Collegiate School157Tristan Bellevin '21
VarsityAaaron Morales '22
**16Sage HillSage Hill School157Darcy Chung '201-8
Koby Twist '219-10
LightningEzugo Ononye '201-8
Colin Sueyoshi '229-10
17Bishop O'DowdBishop O'Dowd High School159Max-Emilien Kluiwstra-Descalle '21
VarsityMarin Hillyard '24
18Corona del MarCorona del Mar High School161Gordon Withrow '211-10
Sea KingsKyle Davis '231-10
19Rolling Hills PrepRolling Hills Prep and Renaissance Schools164Mason Kaplan '20
HuskiesLandon Rheuark '20
20Archbishop Riordan HS176Declan Donovan '23
RiordanJameson Datoc '24 *
21SOTA High School192Anna Novolt '222
SOTANatalie Novolt '221-2,5-6,9-152
Chloe Marinerstein '223-4,7-82
22The AthenianAthenian206Annie Chan '21
OwlsLeo Marek '221-2,5-6
Benson Webb '243-4,7-8
Suzie Myles '219-10
23Oaks ChristianOaks Christian School208Anthony Angell '21
LionsBrooks Kastor '21
24MiramonteMiramonte High School218Lilly Horri '22
MatadorsPaulo Parramon '21
25TamalpaisTamalpais High School228Aquinnah todd '21
Red Tailed Hawks 2Lily Hock '20
26College ParkCollege Park High School242Jack Holden '221-8
Nate Holden '219-10
FalconsRobert Mueller '221-10
27Torrey PinesTorrey Pines High School248Sivan Brewer '221-6
FalconsAmelia Gilkey '221-2
Malu Castex '213-6
28MontereyMonterey High School251Lucas Kaemmerer '20
ToreadoresCollette Gsell '231-2,5-6,9-10
Paul Bikle '233-4,7-8,11-12
29CarmelCarmel High School264Marina Hobson '22
PadresRiley Speidel '231-2,5-6,9-10
Monty Ratzliff '223-4,7-8,11-12
30Blue and Gold269Tessa Greene '221-4,7-15
Elijah Smith '215-6
VarsityOsian Bellinger '211-6
Elijah Smith '217-15
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker
**Number of high-place (9) finishes
1Ernest J. McBride sailor
2Lowell sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.