2020 Golden Bear SILVER

Scores for Division B

TeamTotalSailors
1CoronadoCoronado Islanders39Lina Carper '231-14
NadoCeline Song '231-14
2The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco41Cody Lamoreux '23
BreakersCayden Bauer '22
3RedwoodRedwood High School48Jim Young '23
Giants 1Allison Lee '23
4Cathedral CatholicCathedral Catholic High School60Alexander Woodmansee '201-14
DonsMichael Murphy '221-14
5The UrbanThe Urban School62Tucker Lamoreux '23
BluesIsabelle Lawson '231-8
Anna Krylova '209-15
6TamalpaisTamalpais High School65Luke Marshall '20
Red Tailed Hawks 1Kendall Scanlan '21
7Design TechDesign Tech High School76Timmy Gee '201-6
Teddy Knobel '217-15
d.tech 1Teddy Knobel '211-6
Tatem Gee '237-15
8Archbishop Riordan HS113Antonio Priskich '24
RiordanAlex Sarna '23
9Sage HillSage Hill School119Brooks Orradre '231-8
Ezugo Ononye '209-10
LightningColin Sueyoshi '221-6
Alistair Coyle '217-10
10Blue and Gold122Robert Suddath '21
VarsityElijah Smith '211-4
Osian Bellinger '215-15
11Rolling Hills PrepRolling Hills Prep and Renaissance Schools143Lawrence Braslow '20
HuskiesPierce Blackman '22
12San Pedro High School148Damian Wilder '20
San PedroWalker Anger '231-2,5-6
Iisac Sharp '233-4,7-15
13Corona del MarCorona del Mar High School149Connor Chung '21 *1-10
Sea KingsAvery Oldakowski '221-4,7-10
Arta Khosravi '215-6
14RedwoodRedwood High School150Reid Willens '22
Giants 2Cooper Pickering '23
15The AthenianAthenian155Mark Dickey '23
OwlsJulieanna Fajardo '201-2,5-6
Bernie Badain '213-4,7-10
16Marin AcademyMarin Academy165Beck Lorsch '21
WildcatsGrace McDonnell '23
17El CerritoEl Cerrito High School168Florence Duff '21
VarsityUla Brucker '231-2,5-6,9-10
Jonas Holdenried '223-4,7-8
18Design TechDesign Tech High School171Zoe Flemate '211-2,5-15
Griffin Conley '213-4
d.tech 2David Jelniker '211-6
Griffin Conley '217-15
19CarmelCarmel High School173Dante Fiala '22
PadresGabriel Gargiulo '21
20MiramonteMiramonte High School191Yasmin Horri '23
MatadorsEthan Arnold '221
21Mira CostaMira Costa High School192Kieran Lyons '22
MustangsJuliet Gerwin '23
22SOTA High School217Cal Smolenski '24
SOTAAukje Van Eck '221-2,5-15
Vittoria Adams '223-4
23MontereyMonterey High School222Lily Robnett '21
ToreadoresZachary McKrill '22
*24GunnHenry M. Gunn High School224Nick Eletich '212
TitansAlex Dao '222
*25Torrey PinesTorrey Pines High School224Alex Day '201-2,5-6
Amelia Gilkey '223-4
FalconsJill Funk '221-2,5-6
Carolina Altbaum '213-4
26TamalpaisTamalpais High School226Ian Somerville '21
Red Tailed Hawks 2Max Shmelev '211-4,9-10
Daniel Preger '235-8
27Oaks ChristianOaks Christian School229Seth Schneider '21
LionsFiona Wagner '21
28Bishop O'DowdBishop O'Dowd High School231Ava Celentano '23
VarsitySara Govert '223
29Pacific Collegiate School245Amanda Turner '221-6
Casey Strattan '227-15
VarsityCasey Strattan '221-6
Amanda Turner '227-15
30College ParkCollege Park High School268Jake Botting '211-10
FalconsJosh Botting '231-8
Jack Holden '229-10
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker
1The Athenian sailor
2Los Altos High sailor
3Piedmont sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.