MISSA Great Lakes Championship

Scores for Division A

TeamTotalSailors
1MinnetonkaMinnetonka High School79Nate Olmsted '191-6,13
Matthew Kickhafer '197-12
SkippersAnnika Irene '191-6
Audrey Cote '207-8
Lucia Loosbrock '219-13
2St. Ignatius (IL)St. Ignatius College Prep, Chicago, IL83Jack Baldwin '22
WolfpackCristina Dombrowski '19
3Walter Payton CollegWalter Payton College Preparatory High School85Owen Patterson '19
GrizzliesAsha Baddi '20
4St. Ignatius (OH)St. Ignatius HS - Cleveland, OH87Spencer Barnes '20
WildcatsJP Wynne '20
5New Trier HSNew Trier HS96Quinn Keenan '19
TrevianZach Nagel '191-3
Izzy Cox '194-16
6OronoOrono High School100Seamus Hendrickson '21
SpartansJack (Henry) Strommen '21
7Grosse IIeGrosse IIe High School101Ian Reimel '19
Grosse Ile - ScarletMaren Matthews '22
*8Spring LakeSpring Lake High School106Noah Wolters '19
RedZak Colvin '19
*9Mounds Park AcademyMounds Park Academy106Toby Sullivan '19
PanthersSamantha Forgosh '221-6
Jose Varela '197-13
10Grosse Pointe SouthGrosse Pointe South High School132Christiana Scheibner '191-3,7-10
Billy Vogel '214-6,11-20
Blue DevilsDrew Clutterbuck '191-3,6,11-20
Anna Carron '214-5
Matt Schulte '207-10
11Lane Tech College PrLane Tech College Prep134Luke Hosek '201-13
VarsityLauren Mellinger '211-6
Julian Bornstien '207-13
12Latin  of ChicagoLatin School of Chicago135James Nappo '201-2
Marleigh Belsley '193-16
RomansJulia Fairbank '191-2
James Nappo '203-16
13ArrowheadArrowhead High School143Jack Schweda '20
WarhawksMax Krotts '21
14Southwest SeniorSouthwest High School157Calvin Lamosse '21
LakersJames Jagielski '21
15U Chicago LaboratoryUniversity of Chicago Laboratory Schools164Matteo Torquati '19
MaroonsAlec Wyers '191-10
Giovanna Boffa '2011-13
16Jones College PrepJones College Prep175Emmett Nevel '21
EaglesDavid Eskilson '221-6
Philip Mick '227-13
17Lyons TownshipLyons Township High School191Sam Wojcik '191-13
LionsAbbey Walls '191-6,9-13
Nick Bezanis '207-8
18Culver AcademiesCulver Academies200Beckett Kumler '201-2,7-8,11-13
Samantha Bialek '203-6,9-10
EaglesNathaniel Barret '191-2,7-8,11-13
Cady Clark '203-6,9-10
19Westerville NorthWesterville North High School233Nadia Reynolds '20
WarriorsJamie Touzinsky '20
20OconomowocOconomowoc High School235Sean Mihelich '221,3,7-10,13
Emma Wagner '212,4-6,11-12
RaccoonsRyan Odeja '191-2,4-8,11-13
Emma Wagner '213,9-10
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.