Great Lakes Championships

Scores for Division A

TeamTotalSailors
1BayBay High School31Jack Vanderhorst '22
RocketsAshley Almquist '22
2Latin  of ChicagoLatin School of Chicago66Christian Prendergast '24
RomansMaya Mahoney '23
3Walter Payton CollegWalter Payton College Preparatory High School84Deana Fedulova '24
GrizzliesCora Star '22
4MinnetonkaMinnetonka High School89Jacob Zils '231-11,13
Marley Barrett '2312
SkippersAna Stewart '231-9
Carmen Lineer '2210-11
Jacob Zils '2312
Emma Komis '2213
5St. Ignatius (IL)St. Ignatius College Prep, Chicago, IL91Jack Baldwin '221-9,11-13
Avery Baldwin '2510
WolfpackOlivia Schmitt '22
6Culver AcademiesCulver Academies97Sofia Dolan '22
EaglesAddison Pohl '23
7ArrowheadArrowhead High School123Cole Schweda '231-14
WarhawksEllie Siepmann '231-3,7-9,13
Adam Biwer '224-6,10-12
8Kettle MoraineKettle Moraine High School124Augie Jarecki '221-14
VARSITYCailey Elliott '241-3,7-9,13
Karina Palmer '234-6,10-12
9Black River PublicBlack River Public School133LJ Nykamp '251-13
VarsityJonas Pearson '251-3
Anneke Hackney '254-12
Alden Gort '2213
*10St. Ignatius (OH)St. Ignatius HS - Cleveland, OH134Eric Pohl '22
WildcatsCharles Pohl '221-3,10-13
Gavin Hirz '224-6
John Wagner '237-9
*11U Chicago LaboratoryUniversity of Chicago Laboratory Schools134Benny Wild '221-3,7-9,12-14
Elizabeth Frost '234-6,10-11
MaroonsLydia Frost '241-3,7-9
Bryan Pan '234-6,10-14
12Loyola AcademyLoyola Academy144Jimmy Sohigian '24
RamblersFiona Naughton '221-5,7-12
Peter Garrison '246,13
13Cranbrook KingswoodCranbrook Kingswood149Charlie Gonzalez '23
BlueMax Crozier '23
14New Trier HSNew Trier HS153George Barton '221-6,13
Arrieta Angueira Salbidegoitia '227-12
TrevianLucy Elvart '241-6,13
Will Broseman '227-12
15Rocky RiverRocky River High School158Jacob Myers '24
PiratesBill Lazzaro '22
16Lake ForestLake Forest High School167Leo Kumar '231-3,7-9
Owen Kohut '254-6,10-13
ScoutsJackson Schwartz '251-3,10-13
Gavin Roby '244-6
Mary Carter '247-9
17North  (WI)Sheboygan North High School (WI)204Jasper Delasanta '22
RaidersHarsshitha Balachander '23
18Grosse Pointe SouthGrosse Pointe South High School205Eric Brieden '231-13
Blue DevilsBoaz Selinger '221-13
19Traverse City CentraTraverse City Central217Colin Gordon '22
TCC Varsity Blackgrace vanstratt '24 *
20West BloomfieldWest Bloomfield High School224Walter Paliga '221-3,10-13
Ethan Gulati '224-5
Brent Armstrong '256-9
Lakers VarsityVinny Paliga '241-3
Brent Armstrong '254-5,13
Ethan Gulati '226,10-12
Liam Gilin '257-9
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.