SILVER - Rose Bowl 2022

Scores for Division B

TeamTotalSailors
1Walter Payton CollegWalter Payton College Preparatory High School35Elizabeth Frost '231
Grizzlies 1Lucy Harley '23
2Francis ParkerParker36Shea McGrath '231-2,5-6
Patrick Henderson '233-4,7-8
ParkerVivian Zhu '241-2,5-6
Tyden Chinowsky '253-4,7-8
3Mater DeiMater Dei High School49Brady Kennedy '251-8
MONARCHSHampton Tester '251-8
4New Trier HSNew Trier HS62Arrieta Angueira Salbidegoitia '22
Trevian 1Will Broseman '22
5OlympiaOlympia High School64
Bears 1
6Charles WrightCharles Wright Academy82Camryn Lee '241-10
TarriersBrent Hu '251-10
7The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco84Amanda Yolles '22
Breakers 1Maya Urfer '251-2,5-6
Thalia Altschul '223-4,7-8
8Long Beach WilsonLong Beach Wilson High School86Tanner Jolly '24
BruinsFiona Barbeito '26
9Mira CostaMira Costa High School88Lili Brennan '251-8
Mustangs 1Dawson Wong '231-8
10Archbishop Riordan HS89Declan Donovan '22
RiordanEva Bennett '25
11Mission BayMission Bay High School91
Buccaneer
12AlamedaAlameda High School109Chase Carson '25
HornetsMakenan Smith '23
13Walter Payton CollegWalter Payton College Preparatory High School116Tristan Tucker '22
Grizzlies 2Harry Wu '24
*14CapitalCapital High School119Avian de Keizer-Mendoza '231-10
CougarsRyan Solie '251-10
*15Santa Monica High School119
Vikings
16Ernest J. McBrideErnest J. McBride131Sean Choo '232
WolfpackJason Chan '25 *2
17OlympiaOlympia High School146
Bears 2
18Mira CostaMira Costa High School149Tyler Burks '251-8
Mustangs 2Ronan Curnyn '251-6
Parker Johnson '247-8
19BellarmineBellarmine Preparatory School151Aspen Merrill '251-10
LionsSky Rainbolt '231-103
20Oak HarborOak Harbor High School156Shelby Lang '231-10
WildcatsColin Byler '241-104
21The UrbanThe Urban School160Isabelle Lawson '23
BluesKai Classen '241-2,5-8
Zach Gordon '243-4
22San Pedro High School166Walker Anger '231-14
San PedroJulia Musial '27 *1-14
23New Trier HSNew Trier HS169Evan O'Connor '23
Trevian 2Emil Body-Goldberg '23
24La Jolla Country DayLa Jolla Country Day School178Nick Cunha '231-2,5-6
Claire Connelly '223-4,7-8
TorreysJack Tobal '251-2
Matthew Kenville '253-4
Rian O'Shea '255-6
Aster Holman '22 *7-8
25TamalpaisTamalpais High School182Ian Somerville '221-2,5-10
Daniel Preger '233-4
Red Tailed HawksAnnika Burns '231-2,5-10
Charlie Winstead '243-4
26Redondo UnionRedondo Union High School189RJ Pollock '221-8
Sea HawksDylan Dean '221-8
27Los Alamitos High School193Mathilde Smith '26
Los AlamitosCaitie Karle '245
28Torrey PinesTorrey Pines High School199
Falcons
29InternationalInternational HS - SF200Charlie Kontrabecki '23
JaguarsBrady Moore '23
30St. Ignatius CollegeSt. Ignatius College Prep - San Francisco201Audrey Whitney '22
WildcatsAndrew Andrzejek '226
31The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco224Cayden Bauer '22
Breakers 2Sophia Edwards '23
32PiedmontPiedmont High School228Jacob Hsia '22
VarsityMark Hsia '24
Sym.Explanation
*Head-to-head tiebreaker
1U Chicago Laboratory sailor
2PV Peninsula sailor
3Decatur sailor
4South Whidbey sailor
5Sato Academy of Math sailor
6The Bay of San Fran sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.