2021 Sea Otter SILVER

Scores for Division B

TeamTotalSailors
1Sato Academy of MathSato Academy of Mathematics and Science18Alex Lech '24
DragonsNick Lech '26
2Pacific Palisades Charter High School21Wills Stratton '25
Pacific Palisades ChMatthew Commons '24
3Mater DeiMater Dei High School51Tate Oyler '251-8
MONARCHSMorgan Williams '221-2,7-8
Brady Kennedy '253-4
Hampton Tester '255-6
4LoyolaLoyola High School55Ted Sherman '23 *1-8
VarsityWilliam Roberts '24 *1-8
5Santa Monica High School64
Vikings
6The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco78Amanda Yolles '22
Breakers 1Maya Urfer '25
7St. Ignatius CollegeSt. Ignatius College Prep - San Francisco82Marina Priskich '22
WildcatsAudrey Whitney '221-4
Sam Wu '225-8
8TamalpaisTamalpais High School87Ian Somerville '22
Red Tailed HawksAlyssa Barkus '221-2
Jason Lester '243-4
Charlie Winstead '245-6
9SF University HSSan Francisco University High School88Alice Newmeyer '25
Red DevilsAndrew James '25
10AcalanesAcalanes High School91Molly Connelly '26
DonsSimon Rose '241-41
Liam Hearn '245-152
11RedwoodRedwood High School92Reid Willens '221-8
GiantsElsa Hasbrook '231-8
12The UrbanThe Urban School103Isabelle Lawson '23
BluesZach Gordon '241-2,5-6
Oliver Yeaman '243-4,7-8
13Design TechDesign Tech High School107Max McReynolds '23
d.tech 1Nathan Friedman '23
14Pacific Collegiate School113Amanda Turner '231-5
Spencer Koontz '246-8
VarsityGarrett Koontz '251-4
Spencer Koontz '245
Amanda Turner '236-8
15Mira CostaMira Costa High School114Kieran Lyons '22
Mustangs 1Dawson Wong '23
16San DomenicoSan Domenico High School118Anton Gavrilov '221-4
Owen Chan '225-6
PanthersDylan Song '221-2,7-8
Filipe Engelhardt '223-6
17InternationalInternational HS - SF125Alexander Kasolas '221-2,5-8
Charlie Kontrabecki '233-4
JaguarsBrady Moore '231-6
Charlie Kontrabecki '237-8
18StevensonStevenson School128Chris Walter '231-4
Max McCormick '245-6
Luc DuPreez '237-8
PiratesSadie Marinerstein '241-2,7-8
Quinn Karm '233-4
Eland Macleod '255-6
19CarmelCarmel High School130
Padres
20CarlmontCarlmont132Daniil Gurenkov '26
The ScotsWard Brouwer '24
21Mira CostaMira Costa High School135Gabe Hasen '25
Mustangs 2Parker Johnson '24
22Ernest J. McBrideErnest J. McBride163Isaac Sweeney '223
WolfpackLiam Williams '223
23Design TechDesign Tech High School170Benjamin Herman '24
d.tech 2Linnea Furlan '231-2,5-6,9-10
Will Kizer '253-4,7-8,11-12
24MiramonteMiramonte High School173Devin Stuffmann '26
MatadorsMarco Parramon '261-7
Gianluca Gasparini '248-15
25The Bay  of San FranThe Bay School of San Francisco175Cayden Bauer '221-2,5-8
Sophia Edwards '233-4
Breakers 2Sophia Edwards '231-2
Ella Andrzejek '253-8
26Menlo-Atherton184Ameera Hoodbhoy '234
VarsitySharanya Nemane '244
27Convent & StuartConvent and Stuart Hall High Schools199Audrey Roomian '23
CubsNatalie Tonkovich '24
Sym.Explanation
1Alameda sailor
2Campolindo sailor
3Millikan sailor
4Khan Lab sailor

Score history

The following chart shows the relative rank of the teams as of the race indicated.

The first place team as of a given race will always be at the top of the chart. The spacing from one team to the next shows relative gains/losses made from one race to the next. You may hover over the data points to display the total score as of that race.

Your browser does not support SVG elements.